Hlavní obsah

Ruský prezident chce modernizovat jaderný arzenál

26. 9. 2008, 17:49 – MOSKVA

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v pátek oznámil, že Rusko má v plánu vytvořit do roku 2020 modernizovaný jaderný odstrašující systém. Podle agentury Reuters by měl zahrnovat mimo jiné raketový obranný arzenál a nové jaderné ponorky. Potřeba takové modernizace podle Medveděva zcela jasně vyvstala na pozadí srpnového konfliktu Ruska a Gruzie.

Foto: RIA Novosti/Vladimir Rodionov, Reuters

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv

Článek

"Zaručený jaderný odstrašující systém musí být kvůli nejrozličnějším vojenským a politickým okolnostem vytvořen do roku 2020," řekl Medvěděv představitelům ruské vojenské špičky po armádních manévrech v jihouralské Orenburské oblasti.

"Plánována je rozsáhlá výstavba nových typů vojenských plavidel, především jaderných ponorek vyzbrojených řízenými střelami a víceúčelových ponorek. Vytvořen bude i systém vzdušné a vesmírné obrany," uvedl ruský prezident.

Medveděv vojenským velitelům nařídil, aby mu akční plán zamýšlených změn předložili do letošního prosince.

Medvěděv: Museli jsme odrazit gruzínskou agresi

"Zcela nedávno jsme museli odrazit agresi gruzínského režimu, a jak jsme zjistili, válka může vzplanout zcela nečekaně a může být absolutně reálná," řekl prezident. "A místní doutnající konflikty, které jsou občas dokonce označovány za 'zamrzlé', přerůstají v reálné vojenské požáry," dodal.

V srpnu ruské jednotky podnikly masivní protiofenzivu na gruzínském území ve snaze zmařit záměr Tbilisi obnovit kontrolu nad separatistickou Jižní Osetií.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se ruské ozbrojené síly celá léta potýkaly s nedostatkem peněz. Vojenská plavidla kotvila nečinně v přístavech, protože neměla dostatek financí na pohonné hmoty a náhradní díly. Z týchž důvodů málokdy vzlétaly ruské vojenské letouny.

Nyní ale Kreml, který nemá díky vysokým cenám hlavního ruského exportního artiklu - ropy a zemního plynu - o peníze nouzi, štědře investuje do modernizace své armády.

Reklama

Výběr článků