Hlavní obsah

Ruský poslanec by chtěl zbavovat opoziční politiky občanství

30. 12. 2021, 8:50 – Moskva

Ruský poslanec Alexandr Chinštejn z vládní strany Jednotné Rusko navrhl zbavovat opoziční politiky ruského občanství, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na politikovo vyjádření na sociálních sítích.

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Státní duma

Článek

Chinštejn na síti Telegram napsal, jak by toho chtěl dosáhnout: „Já bych ještě rozšířil důvody pro odebrání ruského občanství. A to tak, aby bylo možné je odebrat i těm, kdo je získali narozením. Kolikrát posloucháš vyjádření našich opozičníků a říkáš si: k čemu je vám ruský pas, když nenávidíte svou zemi a svůj lid?” Oficiálně však tuto ideu nepředložil.

Poslanec se vyjádřil v souvislosti s návrhem zákona, který zákonodárcům předložil prezident Vladimir Putin. Předloha pozměňuje kritéria pro získání a odnětí ruského občanství. Návrh počítá s možností, že osoba, která ruské občanství získala, o něj může přijít kvůli těžkým zločinům, ovšem až po souhlasu prezidenta, poznamenal list Kommersant na svém webu.

Moskevský soud nařídil rozpuštění Lidskoprávního centra Memorial

Evropa

Návrh také počítá s tím, že by prezident Ruské federace rozhodoval o zbavení ruského občanství dětí v péči cizích občanů nebo osvojených.

Současně by nový zákon měl umožnit lidem do pěti lety od získání plnoletosti opět nabýt ruské občanství, pokud jim bylo zrušeno z podnětu rodičů nebo adoptivních rodičů. Toto zjednodušené znovunabytí občanství by jako jediné nepodléhalo schválení hlavy státu.

Soud v Rusku nařídil rozpustit organizaci Mezinárodní Memorial

Zahraniční

V poměrně nedávné minulosti Sovětský svaz zbavoval občanství odpůrce komunistického režimu. O sovětské občanství tak přišel třeba v roce 1974 spisovatel Alexandr Solženicyn, kterého sovětské úřady následně vyhostily do Německa. Občanství mu bylo vráceno v roce 1990, do Ruska se vrátil v roce 1994.

Reklama

Související témata:

Výběr článků