Hlavní obsah

Rusko se chystá vystoupit z WTO a WHO

17. 5. 2022, 17:42 – Moskva

Ruské ministerstvo zahraničí poslalo Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, návrhy na vystoupení Ruska ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO), napsal v úterý na svém webu list Kommersant s odvoláním na místopředsedu sněmovny.

Foto: Mikhail Metzel, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Ministerstvo poslalo dumě seznam dohod Ruska s mezinárodními organizacemi kvůli možnému vypovězení. Posuzovat se bude i odchod z WTO a WHO, uvedl místopředseda dumy Pjotr Tolstoj. Poslanci podle něj všechny návrhy posoudí společně se senátory.

Podle Tolstého je zapotřebí přehodnotit všechny dohody, které „nepřinášejí užitek, ale přímé škody“.

„Rusko již vystoupilo z Rady Evropy. Teď je na řadě odchod z WTO a WHO, které vůči naší zemi ignorovaly veškeré závazky,“ prohlásil.

Postoj Ruska se změnil. Vadil by už i vstup Ukrajiny do Evropské unie

Kommersant připomněl, že v reakci na ruskou vojenskou operaci na Ukrajině, což je oficiální termín Kremlu pro invazi nařízenou 24. února prezidentem Vladimirem Putinem, začal Západ zavádět proti Rusku sankce.

Ruské úřady jsou přesvědčeny, že tyto sankce ničí systém pravidel WTO. Již 14 členů této organizace zbavilo Rusko režimu největších výhod.

Státní dumě byl v březnu předložen návrh zákona o vystoupení Ruska z WTO, o kterém ovšem poslanci zatím nerozhodli. Ukrajina rovněž iniciovala debatu o uzavření kanceláře WHO v Moskvě. Usnesení v tomto smyslu přijal evropský výbor organizace 10. května.

Smrt novinářky zastřelené při izraelské razii odsoudila Rada bezpečnosti OSN

Reklama

Výběr článků