Článek
„Organizace se zaměřuje na očerňování Ruska, a to i prostřednictvím příslušných publikací na internetu, a také na realizaci programů a projektů, které diskreditují politiku naší země a jejího vedení,“ cituje ruská agentura z prohlášení generální prokuratury.
Sdružení investigativních novinářů založil v roce 2015 ruský novinář Grigorij Pasko, kterého ruská FSB v roce 1997 zadržela kvůli údajnému vyzrazení státního tajemství při spolupráci s Japonskem. Údajně jim měl předat tajné dokumenty o bojové připravenosti Tichomořské flotily. Po dvou letech držení ve vazbě ho propustili.
Ruský vůdce Vladimir Putin jeho proces v roce 2001 obnovil a Pasko vyfasoval čtyři roky natvrdo. Po dvou letech jej ale předčasně propustili. Tehdy se jej zastal mimo jiné Evropský parlament, v rezoluci tehdy žádal jeho okamžité propuštění.
Pasko v popisu účelu sdružení uvedl, že jej založil mimo jiné pro „zajištění podmínek pro nerušený výkon povolání investigativního novináře“. Sám se novinařinou živí desítky let a v minulosti se věnoval například tomu, jak Rusové nakládají s radioaktivním materiálem z jaderných ponorek. Zjistil přitom, že Rusové odpad z opravovaných či demontovaných ponorek vpouštějí přímo do moře, uvedly Seznam Zprávy.
Rusové na seznam nežádoucích organizací umístili již několik českých organizací, jmenovitě například spolek Kulturus nebo iniciativu Za vaši a naši svobodu. Na tento seznam letos přibyla také česká firma Compelson, která Ukrajině dodává šifrovací software, díky němuž Kyjev může od zajatých ruských vojáků získat cenné informace.