Hlavní obsah

Předsednictví EU se ujímá Lucembursko

30. 6. 2015, 9:53 – Lucemburk

Evropské unii bude od středy předsedat Lucembursko. Malé velkovévodství, které se pomyslného kormidla unie ujímá už podvanácté, má na příštích šest měsíců poměrně ambiciózní program. Všechny plány ale mohou být zastíněny nynějším překotným vývojem kolem řecké krize.

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Článek

Aktuálním problémem, který zastínil všechny ostatní, je řešení řecké krize, která hrozí vyústit v nucený odchod Atén z eurozóny, což by mohlo oslabit EU.

Lucembursko přitom počítalo na příští půlrok s rozsáhlým programem. Když před měsícem lucemburskou představu vedení unie přibližoval premiér Xavier Bettel, zmiňoval snahu posunout vyjednávání o rozsáhlé smlouvě o volném obchodu s USA známé jako transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP).

Lucemburčané, kteří nyní střídají Lotyše, se plánovali zaměřit také na palčivou otázku migrace. Poslední summit EU odmítl představu Evropské komise na povinné kvóty, země by měly Itálii a Řecku, zasaženým migrační vlnou, pomáhat na dobrovolném základě. [celá zpráva]

Lucembursko čelí řadě velkých výzev

Moderování diskuse, kdo a jak tedy přispěje, tak bude v Radě EU právě na lucemburských zástupcích. V čele komise nyní stojí dlouholetý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Mezi tématy, která lucemburské diplomaty budou čekat, jsou ale také otázky jako příprava zřízení funkce evropského veřejného žalobce či snaha o vznik jednotného digitálního trhu i boj s daňovými podvody a související problematika ve chvíli, kdy Evropská komise prošetřuje daňové dohody země s velkými světovými firmami z minulých let.

Na Lucembursku také bude připravit EU na pařížskou klimatickou konferenci letos v prosinci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků