Hlavní obsah

Před Buckinghamským palácem truchlily za deště tisíce lidí

8. 9. 2022, 22:20 • Aktualizováno 9. 9. 2022, 7:32

Po zveřejnění informace o smrti britské královny Alžběty II., která ve čtvrtek zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku, začali lidé shromáždění před Buckinghamským palácem v Londýně zpívat národní hymnu. Zatímco byla vlajka spouštěna na půl žerdi, mnozí propukli v pláč. Část lidí i přes nevlídné počasí zůstala na místě až do noci.

Záběry od zámku Balmoral, Buckinghamského paláce a z WindsoruVideo: Reuters/AP

 
Článek

První příznivci královny se před Buckinghamským palácem shromáždili už po prvních zprávách o jejím zhoršeném zdravotním stavu.

Zprávu o královnině smrti připevnili k branám paláce dva zaměstnanci ve smutečních oblecích. Na stejném místě se objevují oznámení o narození potomka nebo o svatbě v královské rodině.

Krátce poté dav třikrát královně provolal slávu a zatleskal. Později lidé začali provolávat slávu také novému králi Charlesovi III., nejstaršímu synovi zesnulé královny a novému panovníkovi.

Alžběta II., odešla nejdéle vládnoucí britská panovnice

Dav před královským palácem se pak rozrostl. Přišli lidé všech věkových kategorií i z nejrůznějších zemí, někteří sami, jiní ve skupinách s přáteli či rodinou.

Někteří ze shromážděných přinesli květiny, které položili před brány paláce, jiní se pod deštníky v barvách Británie podělili o přípitek. Truchlící na nedaleký mohutný pomník královny Viktorie vyvěsili velkou britskou vlajku.

Žena, která se Sky News představila jako Sarah, k Buckinghamskému paláci zamířila hned po své dvanáctihodinové pracovní směně, aby na místě položila květiny. „Je to naše královna a je jediná, kterou jsem kdy znala,“ vysvětlila Sarah.

BEZ KOMENTÁŘE: Na Buckinghamském paláci vyvěsili oznámení o úmrtí panovnice Alžběty II.Video: Reuters

Další z přítomných, Linda, naskočila na vlak z jihoanglického Brightonu do Londýna ve chvíli, kdy uslyšela zprávy o královnině úmrtí. „Cítila jsem, že je mojí povinností tu být. Byla to úžasná žena – inspirativní,“ řekla o zesnulé panovnici.

Když byla spuštěna vlajka na hradě Windsor, nastalo podle zpravodajského webu BBC ohromné ticho. „Žena vedle mě se rozplakala. Většinu odpoledne na Windsoru pršelo,“ popsala tamní situaci zpravodajka Helena Wilkinsonová.

V době úmrtí královny se nad Buckinghamským palácem rozzářila duha

Krátce před oznámením o smrti britské panovnice se nad Buckinghamským palácem objevila dvojitá duha, jedna žena oslovená BBC vyjádřila naději, že jde o dobré znamení. Duha se podle BBC ukázala také na hradě Windsor, ale až po oznámení.

Reklama

Výběr článků