Hlavní obsah

Podíl odpůrců Lisabonské smlouvy v Irsku vzrostl

28. 7. 2008, 16:25 – DUBLIN
Právo, nek

Kdyby se nyní v Irsku opakovalo referendum o Lisabonské smlouvě, odmítlo by ji 62 procent voličů, což je o devět procent více než při hlasování 12. června. Vyplývá to z průzkumu britského institutu Open Europa.

Článek

Anketa rovněž ukázala, že jasná většina Irů po novém plebiscitu netouží. Nechce jej 71 procent dotázaných, zatímco ochotu jíž znova hlasovat vyjádřilo jen 24 procent respondentů.

K opakování referenda se Irsko snaží přesvědčit francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní sedmadvacítce předsedá a jenž minulý týden navštívil Dublin. Odezva v Irsku na jeho přání ale byla chladná. Bez souhlasu Irska ale nemůže dokument vstoupit v platnost.

Lisabonská smlouva

Dokument, který reformuje instituce EU po jejím rozšíření na 27 zemí.

Na rozdíl od euroústavy, zamítnuté voliči v referendech v roce 2005, Lisabonská smlouva nenahrazuje všechny předešlé smlouvy, ale jen je upravuje či doplňuje. Smlouva mimo jiné:

- posiluje úlohu Evropského parlamentu a rozšiřuje postup spolurozhodování do nových oblastí.

- umožňuje větší zapojení národních parlamentů do činnosti EU, a to zejména díky novému mechanismu sledování toho, zda unie přijímá opatření pouze tam, kde je činnost na evropské úrovni efektivnější z hlediska požadovaných výsledků (zásada subsidiarity).

- zefektivňuje rozhodování tím, že rozšiřuje hlasování kvalifikovanou většinou v Radě do nových oblastí.

- díky tzv. „občanské iniciativě“ bude moci jeden milión občanů z většího počtu členských států vyzvat Komisi k předložení určitých návrhů.

- vytváří dvě zcela nové funkce - stálého předsedu Evropské rady, občas označovaného za prezidenta EU, a jakéhosi společného ministra zahraničí, který skloubí funkce současné eurokomisařky pro vnější vztahy a vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Z dokumentu naopak vypadly ústavní symboly - společná hymna a vlajka.

Irové v minulosti už jednou dohnali EU do úzkých, když v roce 2001 rovněž v referendu odmítli smlouvu z Nice, jejíž platnost byla podmínkou rozšíření společenství v roce 2004 o deset dalších zemí, včetně ČR. O patnáct měsíců Irsko hlasování zopakovalo a dokument schválilo.

Reklama

Související články

Lisabonskou smlouvu pomohl položit krocan Dustin

13. 6. 2008, 18:46

Irští euroskeptici se radují, představitelé Evropské unie mají vrásky na čele. Irové ve čtvrtečním referendu odmítli reformní Lisabonskou smlouvu, nástupkyni...

Výběr článků