Hlavní obsah

Pobodala osmnáct lidí. Útočnici z Hamburku pomohl zneškodnit devatenáctiletý syrský uprchlík

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Devětatřicetiletou Němku, která v pátek na nástupišti hlavního nádraží v Hamburku pobodala osmnáct lidí, pomohl zneškodnit devatenáctiletý syrský uprchlík Muhammad Al Muhammad. Tato informace v Německu vzbudila rozruch a někteří ji staví jako protiargument vůči krajně pravicové politické straně Alternativa pro Německo (AfD), která vysokou míru zločinnosti v zemi spojuje s migrací.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Policisté a forenzní experti po útoku v Hamburku

Článek

Páteční útok si vyžádal osmnáct zraněných, kteří jsou již všichni ve stabilním stavu. Útočnice identifikovaná jako Lydia S. podle policie v době útoku trpěla psychickými problémy. Proto byla po zadržení odvezena na psychiatrii, rekapituluje deník The Guardian. Objevily se i informace, že v psychiatrické léčebně byla už předtím a k útoku se odhodlala hned den po propuštění.

Devatenáctiletý Muhammad v době útoku čekal po návštěvě u kamaráda na vlak do Buchholze, kde bydlí. V tu chvíli si všiml, jak lidé utíkají od ženy máchající nožem. „Rozhodl jsem se běžet opačným směrem a zastavit ji,“ sdělil Muhammad deníku Der Spiegel.

Ještě předtím, než se k útočnici dostal, uviděl muže, kterého popsal jako Čečence, který ženu kopl do kolene, kvůli čemuž upadla na zem. „Držel jsem ji na zemi a přitlačil jí ruce k batohu, aby nemohla vstát. Nekřičela a neodporovala,“ popsal Muhammad.

V této pozici vydrželi do příchodu policistů. Ti posléze Muhammada vyslechli, než se mohl konečně vydat domů. „Policie mi poděkovala a koupili mi cappuccino. To mi udělalo velkou radost,“ řekl devatenáctiletý Syřan narozený poblíž Aleppa.

Foto: X.com/PatrickMartinGenier

Muhammad Al Muhammad

Identita „Čečence“, který útočnici dostal na zem, sice zůstává neznámá, ale zpráva, že zranění většího množství lidí podle všeho zabránili dva cizinci, v Německu způsobila rozruch. Země se už roky potýká s rostoucí popularitou Alternativy pro Německo, která brojí proti migraci právě s ohledem na snižující se bezpečnostní situaci.

Násilných trestných činů v Německu loni výrazně přibylo. Celkem jich němečtí policisté loni zaznamenali více než 217 tisíc. Cizinci pak podle stejných policejních statistik tvoří 35,4 procenta podezřelých ze všech trestných činů. Pokud se do těchto statistik zařadí i zločiny spočívající v porušení imigračních zákonů, tvoří cizinci celkem 41,8 procenta podezřelých.

Tyto statistiky na první pohled podporují tvrzení o neúměrné kriminalitě migrantů, ale podle únorové analýzy mnichovského Institutu pro ekonomický výzkum vysoké zastoupení cizinců ve statistikách zločinnosti způsobují jiné faktory než jen jejich původ. Migranti se totiž nejčastěji usidlují ve městech, kde je míra kriminality celkově vyšší než na venkově. Zároveň do Německa přicházejí hlavně mladší lidé a převážně muži, což jsou demograficky také všeobecně častější pachatelé zločinů.

Na tom, že si lidé vysokou míru zločinnosti v Německu spojují s migrací, mají pak zjevně do velké míry zásluhu média. Televizní stanice DW nedávno citovala analýzu z roku 2023, podle které tisk i televize o zločinech spáchaných cizinci v Německu informovaly pětkrát častěji než o případech, kdy je pachatelem Němec.

Právě proto mnohým přijde důležité sdílet příběh devatenáctiletého Muhammada, který do Německa přišel před třemi lety jako uprchlík.

Například novinářka a aktivistka Gilda Sahebiová k tomu napsala: „Člověku se chce říct: ‚Vidíte? Arab – navíc se jménem Muhammad – je hrdina!‘ Politická a veřejná debata je v současnosti prolezlá rasistickou toxicitou, kterou šíří krajně pravicová strana a její influenceři v médiích a na sociálních sítích, ale i demokratičtí političtí a mediální činitelé. Takže je nutné vyprávět příběh Muhammada Al Muhammada.“

Výběr článků

Načítám