Článek
Domingo Tomás Domínguez, oběť napadení, veřejně vypověděl, že ho útočníci shodili na zem a zmlátili, zatímco se šel ráno projít.
Kromě videa, které s útokem nemělo nic společného, se na sociálních sítích rozšířila i skutečná fotka zakrváceného obličeje oběti. Motiv útoku je podle policie nejasný. Domínguez řekl, že po něm útočníci nechtěli peníze a jazyku, kterým mluvili, nerozuměl, informuje o případu BBC.

Domingo Tomás Domínguez po napadení
Podle španělských médií byli všichni pachatelé marockého původu, bylo jim něco málo přes dvacet let a ani jeden z nich v Torre Pacheco nebydlel. Jeden z nich měl být zadržen až v pondělí, když hodlal nastoupit do vlaku do Francie.
V Torre Pacheco, ve kterém žije přibližně 40 tisíc lidí, sídlí velká migrantská komunita. Dva dny po zadržení podezřelých z útoku na důchodce už po ulicích města chodily skupiny ozbrojené obušky. Krajně pravicová skupina s názvem Deportujte je teď otevřeně vyzývala k útokům na imigranty a lidi severoafrického původu.
Mezi zadrženými kvůli nepokojům je tak i jeden z lídrů skupiny, jenž byl ovšem zadržen v Mataró na severovýchodě Španělska.
Nepokoje byly na jihu Španělska nejsilnější o víkendu, kdy skupiny mladíků útočily na vozidla a podniky.
Na místě došlo i k přímým střetům mezi krajně pravicovými skupinami a lidmi severoafrického původu. Výtržníci také házeli lahve a další projektily na obrněné policisty. Mnoho španělských médií odvysílalo záběry bezpečnostních kamer, na nichž skupina mužů, z nichž někteří jsou ozbrojení baseballovými pálkami, ničí prodejnu kebabu.
Anoche una turba de nazis entraron en un kebab de Torre Pacheco, lo destrozaron y agredieron a un menor de edad que estaba en el establecimiento.
— Radix (@NombreFalso1231) July 14, 2025
Cobardes, miserables y con la policía haciendo la vista gorda.
Después no lloréis cuando se defienden.pic.twitter.com/ua5B2iBwwb
V Torre Pacheco zůstávají policejní posily čítající přibližně 130 strážníků. Starosta města Pedro Ángel Roca migrantskou komunitu vyzval, „aby neopouštěla domovy a výtržníky nekonfrontovala“. Místní imigranti pracují převážně v lokálním rostoucím zemědělském sektoru a část z nich si stěžuje, že už se ve městě necítí bezpečně. Starosta Roca též připomněl, že tato komunita je součástí městského obyvatelstva už více než dvacet let.
Nepokoje nejsou čistě jen projevem nespokojenosti místních s imigranty, protože nejméně v jedné telegramové krajně pravicové skupině se objevily výzvy k lidem ze zbytku země, aby se sjeli do Torre Pacheco a zapojili se do „lovů“ na Severoafričany.
Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska uvedl, že za násilnosti může antiimigrační rétorika krajně pravicových skupin a stran, jako je třetí nejsilnější strana španělského parlamentu Vox.
Lídr této strany Santiago Abascal ale odpovědnost odmítl a naopak obvinil politiku „masové imigrace“, která podezřelým z útoku umožnila vstup do Španělska. „Ukradla nám hranice, ukradla nám mír a ukradla nám prosperitu,“ řekl o migraci Abascal.
Prokuratura Murcijského regionu už ovšem v souvislosti s nepokoji zahájila vyšetřování regionálního předsedy Voxu Josého Ángela Antela pro podezření ze zločinu z nenávisti. On sám již minulý týden prohlásil, že násilí na jihu Španělska je chybou nejsilnějších španělských politických stran, Lidové strany a Socialistické strany.