Hlavní obsah

Parlamentní zemětřesení ve Francii: Macron získal přes 30 procent

11. 6. 2017, 20:08 – Brusel/Paříž • Aktualizováno 11. 6. 2017, 20:19

Hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo podle odhadů v nedělním prvním kole parlamentních voleb přes 30 procent hlasů a stalo se jasným vítězem. Vyplývá to z průzkumů tří sociologických společností, jejichž výsledky zveřejnila agentura Reuters. Odhady na základě prvních sečtených hlasů potvrdilo také ministerstvo vnitra.

Foto: Christophe Petit-Tesson, ČTK/AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte poté, co odevzdali své hlasy v prvním kole parlamentních voleb.

Článek

Podle průzkumu společnosti Kantar Sofres získala REM s centristickou formací MoDem v prvním kole 32,9 procenta hlasů, republikáni se spojenci 21 procent, Národní fronta (FN) Marine Le Penové 13,5 procenta, ultralevicová Nepodrobená Francie 11 procent a socialisté 7,8 procenta.

Po druhém kole voleb, které je naplánováno na příští neděli, by si REM podle předběžných propočtů měla v parlamentu zajistit drtivou většinu 415 až 445 křesel. Národní shromáždění má 577 mandátů, k většině je zapotřebí 289 mandátů.

Republikáni by mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít jeden až čtyři mandáty. Projekci výsledků po druhém kole, do něhož postupují kandidáti, kteří v prvním kole získali nejméně 12,5 procenta hlasů, sestavila agentura Elabe.

Premiér Édouard Philippe po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že „Francie je zpátky”. Příští neděli se podle něj v parlamentu objeví nová tvář země. Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

Nízká účast a zklamání poražených

Pokud se propočty rozložení mandátů potvrdí, vymaže to z parlamentu politickou diskusi, reagoval na odhady výsledků prvního kola voleb šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis. Z tábora socialistů se podle agentury AFP ozývají hlasy o „bezpříkladném ústupu levice”. „Není zdravé ani žádoucí, aby prezident, který v prvním kole prezidentských voleb dostal jen 24 procent hlasů a ve druhém vyhrál jen díky protestu vůči krajní pravici, těžil z monopolu moci,” řekl Cambadélis.

Předseda Republikánské strany François Baroin vyzval voliče, aby se ke druhému kolu dostavili v hojném počtu, a zajistili tak, že Macronova REM bude mít v parlamentu „robustní” opozici. Politická moc podle něj nesmí být soustředěna v rukou jedné strany.

Podle Marine Le Penové je „katastroficky” nízká volební účast znepokojující. Přesto čeká, že ve druhém kole by kandidáti Národní fronty mohli v některých obvodech uspět. Sama Le Penová podle odhadů ve svém obvodu na severu země vede.

Volební účast byla v prvním kole nízká, pohybovala se zřejmě pod hranicí 50 procent.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků