Hlavní obsah

Novinářka Ovsjannikovová, která měla být v domácím vězení, uprchla z Ruska

17. 10. 2022, 15:18 – Moskva

Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová, které úřady nařídily domácí vězení kvůli její kritice války na Ukrajině, uprchla společně se svou dcerou z Ruska. Agentuře AFP to řekl její advokát Dmitrij Zachvatov. Ovsjannikovová se stala známou v polovině letošního března díky svému protestu proti válce na Ukrajině ve vysílání ruské státní televize.

Foto: Profimedia.cz

Marina Ovsjannikovová

Článek

Potvrzení novinářčina útěku z Ruska přichází asi dva týdny poté, co média informovala, že ji ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob. Kde přesně se novinářka s dcerou nachází, není jasné, její advokát ale agentuře RIA Novosti řekl, že jde o jednu z evropských zemí.

„Daří se jim dobře. Čekají, až se budou moci veřejně vyjádřit, ale zatím to není jisté,“ citovala agentura AFP advokáta.

Novinářku Ovsjannikovovou zařadili v Rusku na seznam hledaných osob

Ovsjannikovová od doby, kdy Rusko vede válku na Ukrajině, dostala několik pokut za nepovolené protesty a „diskreditaci“ ruské armády. Čelí také trestnímu stíhání za šíření „lživých informací“ kvůli tomu, že minulý měsíc při protestu u Kremlu poukázala na smrt stovek dětí při ruské invazi na Ukrajinu. Za lživé ruské úřady pokládají jakékoliv informace, které se odchylují od jejich oficiálního výkladu ruské invaze na Ukrajinu.

Ovsjannikovová sama dlouhá léta pracovala pro televizi Pervyj kanal, která je spojována se šířením dezinformací o válce na Ukrajině a prokremelskou propagandou. Právě v jejím vysílání se žurnalistka v březnu objevila s plakátem odsuzujícím invazi na Ukrajinu. Po ukončení spolupráce s ruskou televizí se Ovsjannikovová stala přispěvatelkou německého deníku Die Welt. Vydala se pracovně i na Ukrajinu, odkud ji ale podle jejích vlastních slov musela redakce německého listu evakuovat, protože její působení v zemi tvrdě kritizovali novináři jiných médií.

Reklama

Výběr článků