Hlavní obsah

Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelení letadla MH17 nad Donbasem

10. 7. 2020, 15:25 – Haag

Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v létě 2014 nad východem Ukrajiny ovládaným proruskými separatisty. Nizozemská vláda to dopisem oznámila parlamentu s tím, že krokem chce dosáhnout spravedlnosti pro 298 obětí letu MH17 malajsijských aerolinií.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Trosky sestřeleného boeingu společnosti Malaysia Airlines.

Článek

U Evropského soudu pro lidská práva bylo už kvůli sestřelu podáno na Rusko několik žalob, za kterými stojí pozůstalí po obětech násilí.

Putin nesouhlasí se závěry vyšetřovatelů o sestřelení letounu MH17

Evropa

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska předloni uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.

Raketa byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i nyní pod kontrolou proruských separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Letadlo bylo sestřeleno poblíž vesnice Hrabove v Doněcké oblasti.

V Nizozemsku mezitím začal proces se čtyřmi obžalovanými, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti. Všichni čelí obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky letu MH17, který mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se obvinění podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která boeing zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

Údajný svědek sestřelení malajsijského boeingu si stěžuje na nátlak Ukrajiny

Zahraniční

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech osob na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků