Článek
O zapálení kostela informoval jako první web mandiner.hu, který je blízký Orbánově vládě, s tím, že díky rychlému zásahu se oheň nerozšířil a poškozeny byly pouze dveře sakristie. Web informoval také o dalším protimaďarském nápisu, který měl hlásat Maďaři, zmizte. Tento nápis však nebyl zdokumentován žádnou fotografií.
Incident komentoval na Facebooku také maďarský premiér Viktor Orbán. „Nucený odvod, vraždy, žhářství kostelů, podněcování, zastrašování. Tohle všechno se děje našim lidem, Maďarům, v Zakarpatsku,“ uvedl Orbán. „Nenecháme to tak, můžete se na nás spolehnout,“ dodal předseda maďarské vlády.
Maďarské ministerstvo zahraničí informovalo, že maďarská vláda přispěje finanční částkou na obnovu kostela. „Je nepřijatelné, skandální a šokující, že k tak brutálním útokům proti národní komunitě může docházet v zemi, která údajně usiluje o vstup do Evropské unie,“ uvedl k celé záležitosti šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.
Vyhoštění Ukrajinců
Dlouhodobě napjaté maďarsko-ukrajinské vztahy se ještě vyhrotily minulý týden v souvislosti se smrtí maďarského státního občana, který zemřel na Ukrajině. Stát se to podle Budapešti mělo po bití při náboru do armády. To Ukrajina odmítla, podle ukrajinské armády muž zemřel na plicní embolii bez známek zranění svědčících o násilí.
Podle maďarských médií je zemřelým mužem 45letý József Sebestyén ze Zakarpatska, který měl dvojí občanství, ukrajinské a maďarské.
Web index.hu informoval, že Maďarsko vyhostilo tři Ukrajince, kteří se měli zúčastnit armádních odvodů v Zakarpatsku. Budapešť požádala, aby byly tyto tři osoby zařazeny na unijní sankční seznam nežádoucích osob.