Hlavní obsah

Německé speciální síly jsou nasáklé extremismem, ministryně jednu rotu rozprášila

13. 7. 2020, 13:19
Právo, Vladimír Plesník

Dlouholeté pnutí a vzájemná nedůvěra mezi německými politiky a příslušníky Komanda speciálních sil (KSK), nejelitnější utajené jednotky bundeswehru, dospěly do veřejného zúčtování. Gordický uzel rozťala minulý týden Annegret Krampová-Karrenbauerová (57), spolková ministryně obrany a šéfka vládní křesťanské demokracie (CDU).

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová a generální inspektor bundeswehru Eberhard Zorn na tiskové konferenci v Berlíně.

Článek

AKK, jak jí Němci kvůli složitému příjmení jinak neřeknou, oznámila, že rozpouští jednu ze šesti rot, protože tak nasákla pravicovým extremismem, že nemá jinou možnost.

Armádní zpravodajská služba šetří u jednotky dvacet podezření na pravicový extremismus

Zbývajícím se už odpočítává čas – do října si mají vyřešit své potíže, jinak pocítí její nepřízeň. Upřesnila, že armádní zpravodajská služba MAD šetří 20 podezření na pravicový extremismus u KSK.

Do zbrojnice bagrem

Pověstnou poslední kapkou, kterou přetekl pohár, se staly dvě květnové policejní razie. Při první v Sasku u 31letého poddůstojníka KSK vyšetřovatelům padl do rukou tajný úkryt zbraní (mj. rozbušky, dva kilogramy plastické trhaviny a kalašnikov) a nacistické memorabilie (časopisy pro příslušníky Waffen-SS, dýky SS a sborník pochodových písní NSDAP a wehrmachtu).

Finské letectvo odstranilo ze svého znaku svastiku

Při druhé policie použila bagr, aby pronikla do podzemního bunkru na pozemku štábního nadrotmistra Philippa Sch. (47) v dolnosaském Collmu. Philipp Sch. slouží u jednotky dvacet let, má za sebou několik misí v Afghánistánu a přezdívá se mu Nacistický děda. Doma si zřídil malou zbrojnici.

Není to poprvé, kdy na veřejnost prosákly informace o náklonnosti některých jednotlivců z komandos ke třetí říši. Na jaře 2017 promluvila hamburská dívka z eskortní služby, kterou zaplatili podřízení jako dárek na rozloučenou Pascalovi D., veliteli druhé roty KSK. Vylíčila, jak se na soukromé střelnici u dálnice A8 v Sindelfingenu hajlovalo a z plna hrdel se zpívaly nacistické písně.

Pascal D. se přitom těšil pověsti toho nejlepšího. Obr vysoký 199 centimetrů a vážící 113 kilogramů se zúčastnil pod přezdívkou Poručík soutěží v kickboxu. V květnu 2013 poté, kdy jeho oddíl přepadli na severu Afghánistánu ze zálohy ozbrojenci Tálibánu, vynesl z bojiště na zádech zraněného kamaráda.

Nikoho neosvobodili

Jeden z vojáků KSK se tajně sešel s reportérem týdeníku Der Spiegel. Vylíčil frustraci z toho, čemu říká zrada politiků. „Je to naše malé tajemství: ještě jsme žádného zajatce neosvobodili,“ podotýká.

Muž s lukem a šípy odzbrojil v Německu policisty. Nikdo neví, jak to dokázal

Na jaře 2015 zajal Tálibán Stefana E., pracovníka státní rozvojové organizace GIZ. Za přispění rozvědky BND se KSK podařilo lokalizovat mobily únosců, 178 komandos se rozmístilo na pozicích – a nic.

Ministerstvo akci zrušilo, prý chyběla podpora Američanů. V KSK se šuškalo, že německý krizový štáb se lekl vlastní odvahy. O pár měsíců později unesli Käthe B., německou rozvojovou expertku, přímo z úřadu v Kábulu. Bundeswehr hackersky získal údaje o tom, kde se únosci se zajatkyní skrývají.

Přepadový oddíl KSK je měl jako na dlani. Krizový štáb však operaci stopnul za minutu dvanáct. Bojovníkům KSK připadlo ponižující poslání: ohlídali předání výkupného.

Na sociální síti se jeden z nich s přezdívkou Butterfly (Motýlek) svěřil, že když uvažoval o tom, jak by mohla skončit jeho služba, napadla ho tálibánská kulka nebo nášlapná mina. „To, že nás rozežene Teta číslo dvě, vnímám jako potupnou a zlou hru osudu,“ vyznal se.

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

Na vysvětlenou: Teta č. 2 – tak říkají AKK komandos mezi sebou, zatímco její předchůdkyně Ursula von der Leyenová (61), dnes šéfka Evropské komise, je pro ně Teta číslo jedna.

Jednotka se zrodila po blamáži
KSK vznikla v roce 1996.
Stalo se tak poté, co ve Rwandě unesli německé humanitární příslušníky.
Bundeswehr neměl kapacity pro záchrannou operaci.
Berlín musel požádat o zásah belgické speciální síly.
Poslání: průzkum, boj proti terorismu, osvobození a evakuace rukojmích, utajené nasazení.
Početní stav: 1700 mužů v šesti rotách.
Zdroj: Der Spiegel

Reklama

Výběr článků