Hlavní obsah

Nálada na bodě mrazu. CDU Angely Merkelové řeší po událostech v Kolíně krizi

9. 1. 2016, 12:38 – Berlín • Aktualizováno 9. 1. 2016, 14:28

V členské základně německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové poklesla po silvestrovských sexuálních útocích proti ženám připisovaných imigrantům nálada „pod bod mrazu”. Merkelová incidenty označila za ohavné kriminální činy, na něž je třeba rozhodně odpovědět v zájmu občanů i většiny uprchlíků.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Angela Merkelová

Článek

Stranické špičky se v pátek sešly na dvoudenním uzavřeném zasedání v Mohuči a dlouhé hodiny se radily o možných východiscích z nastalé krize. O rozmrzelosti, která panovala, následně politici informovali i Merkelovou.

"Nálada v základně je pod bodem mrazu," citovala média prohlášení představitele strany Carstena Linnemanna.

Jestliže uprchlíci spáchají trestný čin, musí za to nést důsledky
německá kancléřka Angela Merkelová

Předsednictvo strany v sobotu schválilo Mohučskou deklaraci, která byla v konečné podobě v některých pasážích zostřena oproti původnímu návrhu.

Osobám, jimž byl přiznán azyl, žadatelům o azyl a uprchlíkům má být odňato právo pobytu už v případě, že budou pravomocně odsouzeni za trestný čin k odnětí svobody i podmíněně.

Představitelé CDU naléhali po hromadných útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech na zpřísnění imigračních zákonů, napsala agentura DPA."To, co se stalo během silvestrovské noci, byly ohavné kriminální činy, které vyžadují rozhodné odpovědi," zopakovala v sobotu šéfka CDU. Změny jsou podle ní "v zájmu občanů, ale stejně tak v zájmu velké většiny uprchlíků".

"Jestliže uprchlíci spáchají trestný čin, musí za to nést důsledky, což znamená, že jim musí být odňato právo (pobytu), když je tu trest odnětí svobody, byť i podmíněný," uvedla Merkelová na závěrečné tiskové konferenci.

 Kam je vyhostí?

Právní experti však poukazují na to, že samotná realizace podobných vyhoštění bude obtížná, protože lidé často přicházejí z oblastí, kde zuří válka.

Silvestrovské události znamenají podle vedoucích představitelů CDU zlom, zvláště znepokojivý s ohledem na blížící se důležité zemské volby, informovala německá média. Jestliže příliv uprchlíků do země zůstane na dosavadní úrovni, jejich integrace se nezdaří, varoval Linnemann.

Kolín všechno změnil

Merkelová podle informací účastníků porady vedení označila kolínské události, které se staly dva měsíce před důležitými zemskými volbami, za "tvrdý úder". Premiér spolkové země Hesensko Volker Bouffier prohlásil, že "Kolín všechno změnil" a lidé nyní propadají pochybnostem.

Foto: Markus Boehm, ČTK/AP

Během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem došlo k desítkám sexuálních útoků na ženy.

Při incidentu ze silvestrovské noci v Kolíně muži - podle svědků přistěhovaleckého původu - hromadně sexuálně napadali ženy v okolí kolínského hlavního nádraží. Německé policii se přihlásilo přes 120 obětí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků