Hlavní obsah

Na Krymu zabili Íránce, kteří naváděli ruské drony

25. 11. 2022, 21:59

Na Ruskem okupovaném poloostrově Krym byli zlikvidováni íránští instruktoři, kteří pomáhali Rusům s naváděním útočných dronů Šahíd-136 na ukrajinské cíle, řekl deníku The Guardian šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.

Foto: Profimedia.cz

Silueta dronu Šahíd-136

Článek

Zároveň varoval, že Ukrajina bude považovat za cíl i další Íránce na okupovaném ukrajinském území, kteří budou Moskvě pomáhat v útocích na ukrajinská území.

K počtu zabitých íránských instruktorů se Danilov nevyjádřil. Izraelský deník The Jerusalem Post ale dříve s odkazem na izraelskou stanici KAN napsal, že na Krymu bylo zabito deset íránských armádních poradců.

„Neměli byste být tam, kde byste neměli být,“ řekl Danilov v rozhovoru s listem The Guardian. „Byli na našem území. Nepozvali jsme je sem. Pokud pomáhají teroristům a zapojují se do destrukce našeho národa, musíme je zabít,“ sdělil.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko používá drony dodané Íránem k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Íránské drony si podle ukrajinských představitelů na Ukrajině vyžádaly také několik civilních obětí.

Média už dříve psala, že na Krym, který Rusko okupuje od roku 2014, dorazily desítky íránských instruktorů z islámských revolučních gard. Teherán dříve odmítal, že by Rusku drony dodával, později ale přiznal, že Moskvě poskytl „malé množství“ bezpilotních letounů.

Rusko téměř vyčerpalo své zásoby íránských dronů, tvrdí britská rozvědka

Válka na Ukrajině

Reklama

Související témata:

Výběr článků