Článek
„Pokud to bude pokračovat v tomto duchu, nevyhneme se konfliktu s Maďarskem a Slovenskem,“ řekl Merz. Oba státy jsou podle jeho slov jen malou menšinou mezi 27 členskými státy EU. „Nemůžeme dovolit, aby rozhodnutí celé Evropské unie závisela na malé menšině,“ dodal Merz.
Německý kancléř zdůraznil, že EU má páky, jak vyvíjet tlak na obě vlády. Jednou z možností je například řízení pro porušení zásad unijního práva. „Ale vždy je tu možnost stažení evropských fondů,“ řekl. Podle svých slov si nepřeje konflikty. „Pokud to ovšem bude nutné, půjdeme do toho,“ dodal.
Fico mluví o politice jednoho názoru
Slovenský premiér Fico na Merzova slova reagoval podrážděně během své cesty do Arménie. „Politika jednoho jediného názoru je nebezpečná pro Evropu jako třetí světová válka,“ prohlásil slovenský premiér, který tradičně pro silná přirovnání nejde daleko. Nedávné protivládní demonstrace neváhal označit za snahu o státní převrat.
Fico odmítá i možnost zahájení řízení pro porušení unijního práva. „Nevidím nic v praktické politice Slovenské republiky, co by někdo mohl označovat za porušení pravidel právního státu,“ reagoval Fico.
„Pokud chce někdo prosazovat politiku jednoho jediného názoru, to je konec demokracie v Evropě,“ řekl Fico. Jestliže si podle Fica „velcí kluci“ neuvědomí, že tudy cesta nevede, půjde Evropa do obrovských konfliktů.
Slováci nejsou němečtí otroci
V kritice Merze se k Ficovi přidal také místopředseda slovenského parlamentu a předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. „Zapomíná, že my nejsme kolonie Slovensko. Žel, chovají se k nám v mnoha věcech přesně tak. Mají představu, že nám mohou diktovat všechno,“ citovala Danka agentura TASR.
„Je mi moc líto, že německý kancléř si neuvědomuje, že právě takováto prohlášení rozbíjejí Evropskou unii. My nejsme vaši otroci a věřím, že to v Německu chápete,“ dodal předseda SNS.
Maďarsko v čele s premiérem Viktorem Orbánem dlouhodobě blokuje na úrovni Evropské unie některá opatření, která jsou namířená proti Rusku a jeho agresivní válce vůči Ukrajině. K některým blokádám se v poslední době přidalo i Slovensko pod vedením Fica, který se na začátku měsíce jako jediný šéf vlády členské země EU zúčastnil v Moskvě tamních oslav konce druhé světové války.
Slovensko například v březnu společně s Maďarskem blokovalo prodloužení sankcí proti ruským a běloruským občanům a firmám. Obě země svůj postoj změnily patrně až po úpravě původního návrhu.