Článek
Jak informuje web telex.hu, pro návrh vicepremiéra Zsolta Seljména na odstoupení země od ICC hlasovalo 134 poslanců, 37 zákonodárců bylo proti a sedm se zdrželo.
Maďarský premiér Viktor Orbán letos v dubnu označil ICC za zpolitizovaný a potvrdil, že Budapešť připravuje svůj odchod z této instituce. „My Maďaři nechceme být součástí politicky motivované instituce,“ nechal se tehdy slyšet šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.
Maďarsko bylo až dosud teoreticky povinno zatknout a předat kohokoli, na koho se vztahuje zatykač ICC, ale Orbán dal už v dubnu jasně najevo, že Budapešť nebude respektovat rozhodnutí ICC, které označil za „nestoudné, cynické a zcela nepřijatelné“.
Podle předsedy maďarské vlády se do západní Evropy importuje antisemitismus a přispívá k tomu především ilegální migrace, kterou bruselská elita nechce zastavit. „V Maďarsku máme nulovou toleranci vůči antisemitismu. U nás se nikdy nebude mávat vlajkami Hamásu,“ zdůraznil Orbán.
Netanjahu při návštěvě Budapešti označil rozhodnutí Maďarska za odvážné. ICC na něj vydal zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v palestinském Pásmu Gazy.
Šéf úřadu maďarské vlády Gergely Gulyás už loni v listopadu oznámil, že ačkoliv Maďarsko ratifikovalo Římský statut, na jehož základě tribunál vznikl, statut se „nikdy nestal součástí maďarského práva“, což podle něj znamená, že v Maďarsku nelze vykonávat opatření soudu.
ICC, který sídlí v Haagu, vydal zatykače i na bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a také na někdejšího šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa, který je už ale po smrti.