Hlavní obsah

Konec Berlusconiho v politice potvrdil nejvyšší soud

18. 3. 2014, 22:22 – Řím

Italský Nejvyšší soud v úterý potvrdil dvouletý zákaz výkonu veřejných funkcí pro expremiéra Silvia Berlusconiho. Jde o součást loňského verdiktu za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kvůli němuž byl koncem roku 2013 i vyloučen ze Senátu.

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Italský premiér Silvio Berlusconi

Článek

Sedmasedmdesátiletý Berlusconi se v současnosti snaží kandidovat v čele své stany Vzhůru, Itálie v květnových volbách do Evropského parlamentu. Úterní soudní rozhodnutí mu v tom brání. Jeho odsouzení by ještě ale mohl zrušit Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Berlusconi byl v této souvislosti odsouzen loni v srpnu také na čtyři roky do vězení. Trest mu byl vzhledem k amnestii snížen na jeden rok, který si měl odpykat vykonáváním veřejně prospěšných prací. Tento trest si vybral, ale dosud nesplnil, místo druhé možnosti, jíž bylo domácí vězení. Přímo do vězení nešel kvůli svému vysokému věku.

Související téma:

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Silvio Berlusconi

Berlusconi čelí celé sérii soudních stíhání. Proces je proti němu veden kvůli údajnému uplácení senátora. Tresty odnětí svobody mu udělily i soudy první instance, a to v případě vyzrazení úředního tajemství a placeného sexuálního styku s nezletilou.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků