Článek
„Pokud se velká země potřebuje postavit nepříteli, udělá to kdykoli. O tom by neměl nikdo pochybovat,“ tvrdil podle News.ru mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Zároveň uvedl, že „miliony Rusů“ pomáhají vojenskému úsilí proti Ukrajině shromažďováním pomoci, zasíláním vybavení a munice na frontu hrazených z osobních prostředků. Oblíbené je též tkaní maskovacích sítí, doplnil.
Ruské úřady verbují každý měsíc do armády 30 000 až 40 000 lidí, napsal list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z amerických i evropských tajných služeb. Kreml podle něj místo mobilizace spoléhá na agresivní náborové kampaně a finanční pobídky v podobě lukrativních smluv pro dobrovolníky.

Mobilizovaní muži z ruského města Prudboj (říjen 2022)
Po nepopulární částečné mobilizaci z roku 2022, která spustila exodus více než 260 000 Rusů, se Putin zatím vyhnul dalšímu rozsáhlému odvodu. Velení ruské armády ale údajně naléhá na svého nejvyššího velitele, aby to změnil.
Na pokrytí ztrát to stačí
Současné tempo náboru je podle portálu The Kyiv Independent dostatečné k pokrytí hlášených ruských ztrát na ukrajinské frontě, které NATO odhaduje na zhruba tisícovku vojáků denně. Ukrajinský generální štáb ve středu uvedl, že od zahájení invaze v únoru 2022 Rusko ztratilo 951 960 vojáků.
Místopředseda Výboru pro obranu ruské Státní dumy Alexej Žuravlev v lednu prohlásil, že v rámci přípravy na potenciální konflikt se západními zeměmi v příštích třech až čtyřech letech může být nutná větší mobilizace. „Je nutné připravit mužskou populaci a samozřejmě bránit vlast. Měli bychom o tom mluvit a nestydět se za to,“ řekl Žuravlev.

Mobilizovaný Rus se v Moskvě loučí se svou rodinou (říjen 2022).
Až 20 milionů lidí
Podle vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského by Rusko mohlo mobilizovat v první fázi až pět milionů vycvičených záložníků s celkovým potenciálem 20 milionů lidí.
Na konci března Putin nařídil pravidelný jarní odvod. Jde o 160 000 mužů, což představuje největší odvod v Rusku za posledních 14 let. Branci jsou sice formálně vyloučeni z bojů na frontě, mnozí jsou zapojováni do války na Ukrajině prostřednictvím různých náborových metod.
V historii mobilizovali dvakrát
Mobilizace byla v Rusku (Sovětském svazu) podle News.ru vyhlášena pouze dvakrát v celé jeho historii: 18. července 1914, kdy začala první světová válka, a 22. června 1941, kdy na Sovětský svaz zaútočilo fašistické Německo.
Během druhé mobilizace, která trvala sedm dní, se početní stav Rudé armády zdvojnásobil. Mobilizováno bylo 5,3 milionu lidí, z nichž asi půl milionu tvořili důstojníci v záloze. Počet dobrovolníků během druhé mobilizace se blížil 30 procentům, zatímco vyhnout se vojenské službě pokusilo jen jedno procento, tvrdil server News.ru.