Hlavní obsah

Francouzští farmáři uspěli. Vláda po protestech upustila od zvýšení daně na zemědělskou naftu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Francouzská vláda po rozsáhlých protestech upustí od plánů na zvýšení daně na naftu využívanou pro zemědělské účely. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil premiér Gabriel Attal, který se tak snažil uklidnit hněv zemědělců hrozících zablokováním klíčových dopravních tepen vedoucích do hlavního města.

Foto: Thomas Padilla, ČTK/AP

Protest farmářů na dálnici severně od Paříže

Článek

Francouzští zemědělci v pátek po zhruba dvou týdnech protestů zablokovali jednu z hlavních dálnic spojujících Paříž se severním městem Lille a Belgií. Chystali se také zablokovat další silnice vedoucí do Paříže, aby zvýšili tlak na Attalovu vládu, kterou obviňují, že pro ně nedělá dost. Proti blokádám a dalším protestům, které podle organizátorů přitáhly až 55 tisíc lidí, policisté silou nezasahovali, napsal list Le Monde.

Ve svém projevu, který Attal přednesl na farmě v horské obci Montastruc-de-Salies na jihozápadě Francie, také řekl, že jeho vláda „zemědělství postaví nade vše ostatní“. Tím, že Attal upustil od plánů na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely, vyhověl jednomu z hlavních požadavků zemědělců, poznamenala agentura AFP.

Auto najelo do blokády francouzských zemědělců, zabilo jednu ženu

Evropa

V zájmu „zjednodušení“ postupů rovněž Attal oznámil, že daňové slevy na toto palivo budou odečítány v okamžiku nákupu, a nikoliv až dodatečně na základě účtenky, a to „ode dneška až do léta“.

Mnozí zemědělci ve Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii, tvrdí, že čelí rostoucímu tlaku ze strany maloobchodníků na snižování cen, což ohrožuje jejich živobytí. Zemědělské odbory si stěžují také právě na vládní daň na pohonné hmoty pro traktory, levný dovoz potravin ze zahraničí, nedostatečný přístup k vodě, nadměrnou byrokracii a ekologická pravidla.

Některým z celkem 140 požadavků bylo možné vyhovět pouze zavedením nové legislativy nebo složitými vyjednáváními na úrovni Evropské unie, napsal Le Monde.

Vrchol farmářských protestů v Německu: Pět tisíc traktorů v Berlíně

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám