Hlavní obsah

Francouzské volby ovládli nacionalisté Marine Le Penové

25. 5. 2014, 20:14 – Paříž • Aktualizováno 26. 5. 2014, 3:27

Nacionalistická Národní fronta (NF) Marine Le Penové ve Francii vyhrála na plné čáře volby do Evropského parlamentu, když získala čtvrtinu hlasů. Vládní socialisté skončili s 13 procenty až třetí, když je s 20 procenty porazil i opoziční pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP).

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Marine Le Penové slaví vítězství v eurovolbách.

Článek

„Tento výsledek je šokem, zemětřesením,” uvedl francouzský socialistický premiér Manuel Valls.

Prezident François Hollande svolal na úterý schůzku svého kabinetu, který nedávno obměnil kvůli debaklu socialistů v místních volbách. [celá zpráva]

Le Penová a její strana těží z roztříštěnosti tradičních pravicových stran, ale především z přetrvávající nízké obliby současné socialistické vlády a prezidenta Françoise Hollanda. Průzkumy před volbami její úspěch předpovídaly.

Pro FN, stranu s výrazně antievropským a protipřistěhovaleckým programem, je to historický výsledek. Poprvé vyhrála celostátní volby a navíc s jasnou převahou. Místo současných tří europoslanců, z nichž jedním je šéfka strany Le Penová, by strana měla v Evropském parlamentu mít 22 až 25 křesel.

Nacionalisté zvítězili i v Dánsku

Francie však není jedinou zemí, kde nacionalisté slaví. Podobné je to v Dánsku, kde krajně pravicová Dánská strana lidová získala přes čtvrtinu hlasů a v klání jasně zvítězila.

V Británii zase vyhrála Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage, když získala celou třetinu hlasů.

Uspěli i nacionalisté ve Finsku a Švédsku. Populističtí Praví Finové dostali téměř 13 procent hlasů, krajně pravicová formace Švédští demokraté bezmála deset procent a do Evropského parlamentu se tak dostala vůbec poprvé.

I přes úspěchy nacionalistů ale budou europarlamentu i v příštích pěti letech dominovat lidovecká a sociálně demokratická frakce. [celá zpráva]

Navíc není jasné, jestli se nacionalisté spojí, nebo někteří zůstanou nezařazení. Ani tři nynější europoslanci francouzské Národní fronty nejsou členy žádné stávající frakce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků