Hlavní obsah

Francouzské síly zabily lídra Islámského státu větší Sahary, oznámil Macron

16. 9. 2021, 4:55 – Paříž

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary (ISGS). Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Článek

„Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ uvedl Macron na Twitteru.

Sahráví byl lídrem IS v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky, uvedla Macronova kancelář. Doplnila, že Sahráví v srpnu 2020 osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče.

Podle agentury AP v Mali několik týdnů kolovaly zvěsti o Sahrávího smrti, ale tamní úřady to oficiálně nepotvrdily. Kde byl Sahráví zabit, není v tuto chvíli jasné. Jeho skupině však byla přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu. V Mali působí i stabilizační mise OSN (MINUSMA), která má kolem 13.000 vojáků. Její součástí jsou i čeští vojáci.

Reklama

Výběr článků