Článek
Stavba věznice v Amazonském pralese bude stát 400 milionů eur (10 miliard korun), pojmout by měla až 500 lidí a otevřena by mohla být už v roce 2028, informuje BBC. Její stavba je reakcí na sérii násilných incidentů spojovaných se zločineckými gangy, jejichž terčem byly věznice napříč Francií a jejich personál.
Darmanin v rozhovoru uvedl, že novou věznici bude řídit „extrémně striktní vězeňský režim“, který je navržen tak, aby „zneškodnil nejnebezpečnější drogové překupníky“. Sloužit podle ministrových slov bude k věznění lidí „na začátku drogové stezky“ i k „trvalému odstranění šéfů francouzských překupnických sítí“.
Francouzská vláda letos představila novou legislativu, která si má došlápnout na zločinecké gangy. V jejím rámci vznikne nová větev prokuratury, která se zaměří na organizovaný zločin. Zároveň poskytne další pravomoci vyšetřovatelům a speciální ochranný status informátorům.
Nová legislativa počítá také se vznikem věznic se zvýšenou ostrahou, jako by měla být ta ve Francouzské Guyaně. Na mocné narkobarony v nich budou čekat přísnější pravidla včetně omezení návštěv a komunikace s vnějším světem.
Francouzské úřady mají dlouhodobě problémy se zastavením pašování mobilních telefonů do věznic. V současnosti se jich tam nacházejí desetitisíce. Tento problém v posledních měsících přispěl k nárůstu počtu útoků na věznice, jež Darmanin označil za „teroristické“. Jejich pachatelé například zapalují auta parkující před vězeními. Na věznici La Farlede v Toulonu dokonce někdo střílel.
Nové vězení bude stát v oblasti, která je strategickou křižovatkou drogových pašeráků z Brazílie a Surinamu. Pro francouzské úřady jde určitým způsobem také o návrat do minulosti, protože právě přes Saint-Laurent-du-Maroni byli od roku 1852 do roku 1954 vězni posíláni do nechvalně proslulé vězeňské kolonie Ďábělský ostrov. Za tu dobu tam bylo posláno 70 tisíc trestanců.