Hlavní obsah

Extremisté ublížili islámu více než karikatury Proroka, řekl šéf Hizballáhu

9. 1. 2015, 21:26 – Bejrút

Útok islámských radikálů na redakci pařížského satirického týdeníku Charlie Hebdo nepřímo zkritizoval šéf libanonské militantní šíitské organizace Hizballáh Hasan Nasralláh. V projevu ve vlastní televizi Al-Manar uvedl, že největším nebezpečím pro islám jsou extrémisté, kteří se k němu hlásí, a které označuje jako takfiri.

Foto: AFP PHOTO/AL-MANAR, Profimedia.cz

Šéf libanonského Hizballáhu Hassan Nasralláh

Článek

Nasralláh přímo nezmínil masakr v redakci, ale řekl v jasné narážce na pařížský masakr: „Chování skupin takfiri, které tvrdí, že následují islám, pokřivily islám a Korán více než nepřátelé islámu, kteří uráželi Proroka ve filmech nebo kreslili karikatury Proroka.“

„Dnes vám říkám jasně, že tyto skupiny představují nebezpečí pro země v regionu dnes i v budoucnu. Jasně se ukázalo, že představují největší hrozbu pro islám, jak pro jeho náboženství, tak pro jeho poselství, pro Proroka a pro Korán,“ uvedl.

Zkritizoval ale i další činnost sunnitských radikálů. Podle něj extremisté, kteří stínají a masakrují lidi, ublížili islámu více než kdokoli jiný v historii.

Hizballáh podporuje Asada

Takfiri je označení pro muslimy, kteří obviňují ostatní z odpadlictví. Hizballáh za ně považuje radikální sunnity ze skupin, jako jsou Al-Káida a Islámský stát, který běžně stíná šíity jako odpadlíky od víry.

Hizballáh podporuje v Sýrii alávitského prezidenta Bašára Asada, který bojuje také se sunnitskými radikály, a to jak z Islámského státu, tak zejména z Fronty an-Nusra napojené Al-Káidu.

Washington označuje Hizballáh za teroristickou organizaci kvůli atentátům a podpoře radikálního palestinského hnutí Hamás, v Libanonu ale jde o nejsilnější šíitskou politickou stranu.

Reklama

Související články

Výběr článků