Hlavní obsah

Evropská komise potvrdí Babišův střet zájmů

30. 11. 2020, 17:11 – Brusel • Aktualizováno 30. 11. 2020, 18:31

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše (ANO) potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Babiš znovu zopakoval, že žádný střet zájmu nemá.

Foto: Pool, Reuters

Premiér Andrej Babiš

Článek

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

Stomilionovou dotaci budeme chtít po Agrofertu vrátit, řekl Havlíček

Ekonomika

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,” řekl lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský.

Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Premiér Babiš na dotaz ČTK k závěrům auditu Evropské komise uvedl, že střet zájmů nemá a mít nemůže. „Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu," napsal Babiš.

Na závěry Evropské komise reagoval po jednání vlády po dotazu novinářů také místopředseda vlády Karel Havlíček: „Nevím, co říkala Evropská komise. Ale české zákony o tom nic neříkají. A my jednáme v souladu s českými zákony,” potvrdil Babišovu verzi Havlíček.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž již rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu letos v květnu Babiše v nezávazných doporučeních vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže. Babiš opakuje, že splňuje pravidla stanovená novelou českého zákona z roku 2017, na jejímž základě převedl majetek do svěřenských fondů. Podle auditorů však premiér Agrofert nadále ovládá.

Reklama

Související témata:

Výběr článků