Hlavní obsah

EU v příštích dnech přitvrdí sankce vůči Rusku

8. 9. 2014, 21:15

Evropská unie v příštích několika dnech přitvrdí protiruské sankce způsobem, který byl domluven koncem minulého týdne. Podle informací ČTK se na tom shodli diplomaté unijní osmadvacítky. EU ale také začne hledat způsob, který umožní v závislosti na vývoji na Ukrajině omezení v budoucnu zmírnit.

Foto: Profimedia.cz

Budova Evropské komise. Ilustrační foto

Článek

Původně měly sankce začít platit už v úterý po právně nezbytném zveřejnění v unijním věstníku. Nyní bylo rozhodnuto s jejich zveřejněním a tedy vstupem v platnost "několik dní" počkat, krajním limitem by zřejmě mohl být konec tohoto týdne.

Vzniknout má určitý časový prostor, který umožní sledovat vývoj na východě Ukrajiny, uvedl stálý předseda jednání členských zemí Herman van Rompuy. Tam stále platí v pátek vyhlášené křehké příměří.

Právě v závislosti na vyhodnocení dění přímo na místě by měla v unii začít diskuse o případném částečném či úplném přehodnocení podoby balíku omezujících opatření. S podobným návrhem přijde Evropská komise a unijní diplomatická služba a jednomyslně by se na něm musely shodnout všechny členské země.

Unie se vyhýbá plynárenství

Sankce mají podle dostupných informací omezit přístup velkých ruských ropných a jiných firem s většinovou státní účastí na finanční trhy. Agentura Reuters dnes uvedla, že by se měly týkat například společností Rosněfť, Transněfť a Gazprom Nefť. EU se ale zároveň vyhýbá zásahům do plynárenského sektoru.

Opatření by měla také ještě více omezit vývoz některých technologií a zboží z unie do Ruska. Právě zde v původním návrhu Praze vadily možné dopady do českého strojírenského exportu.

Opět by měl být rozšířen seznam osob, kterým EU zmrazí majetek a zakáže cesty. Měl by se dotknout vedoucích činitelů proruských separatistů na východě Ukrajiny, lidí z vlády Ruskem anektovaného Krymu či ruských rozhodujících činitelů a "oligarchů".

Reklama

Související témata:

Související články

Rusko zakázalo dovoz sladkostí z Ukrajiny

5. 9. 2014, 12:19

Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny. Oznámil to v pátek podle agentury AFP ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor. Již dříve úřad na pozadí...

Výběr článků