Hlavní obsah

Do Evropy se přihnal medikán Zorba, bičuje řecké ostrovy. Valí před sebou 11metrové vlny

29. 9. 2018, 10:57 – Atény • Aktualizováno 29. 9. 2018, 12:32

Do Evropy dorazila bouře Zorba, která dosahuje síly hurikánu. Středomořskou tropickou cyklónu, nazývanou ve Středomoří medikán, doprovázejí vichry přesahující 180 kilometrů za hodinu. Již pustoší města Pylos a Methoni na řeckém poloostrově Peloponés.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Bouře, která se žene na Evropu, bičuje pobřeží ŘeckaVideo: AP

 
Článek

Na mnoha místech vypadl proud, pobřežní stráž zrušila všechna trajektová spojení mezi přístavem Pireus a ostrovy Mykonos, Santorini, Rhodos a Kos.

Meteorologové varovali, že může způsobit bleskové záplavy a na moři vlny vysoké až 11 metrů. Bouře Zorba má po Řecku zasáhnout Turecko. Obyvatelé ohrožených oblastí proto raději nemají vycházet z domovů.

Varování pro české občany

České ministerstvo zahraničí v sobotu varovalo občany v Řecku, aby se měli před bouří Zorba na pozoru a v případě nouze kontaktovali ambasádu v Aténách prostřednictvím nouzové linky 0030 694 473 3769.

„Generální sekretariát civilní ochrany vyzývá občany a návštěvníky Řecka ke zvýšené opatrnosti a k přijetí běžných preventivních opatření k eliminaci rizik,” píše na svých stránkách Ministerstvo zahraničí.

Medikány se ve Středomoří objevují jen jednou až dvakrát ročně, a to zejména na podzim, kdy bývá moře ještě relativně teplé.

Zorba má z Řecka postupovat dále na východ. V neděli by se měl přehnat přes Krétu a dorazit k pobřeží Turecka.

Kritická situace může nastat mimo jiné v přeplněných uprchlických táborech na ostrovech v Egejském moři, kde se tísní tisíce lidí v provizorních přístřešcích a stanech. Podle předpovědí by vítr mohl v nárazech dosahovat rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, na některých místech může napršet až 150 milimetrů srážek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků