Hlavní obsah

Disciplinární režim polských soudců odporuje právu EU, rozhodl unijní soud

15. 7. 2021, 10:13 – Lucemburk

Disciplinární režim polských soudců je v rozporu s právem Evropské unie. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou o tom ve čtvrtek rozhodl Soudní dvůr EU.

Foto: Profimedia.cz

Soudní dvůr EU

Článek

Podle nejvyššího orgánu unijní justice existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory, která vede se soudci kárná řízení.

Polský nejvyšší soud naopak ve středu rozhodl, že dřívější předběžná opatření, kterými unijní soud nařídil přerušit práci zmíněné komory, odporují polské ústavě.

Polsko před unijním soudem zažalovala Evropská komise, podle níž Varšava v souvislosti s disciplinárním řádem soudců neplní své povinnosti vyplývající z právních předpisů EU. Soud dal všem námitkám Komise za pravdu a shledal v polském systému řadu problémů.

Rozhodnutí jako prohřešky

Disciplinární komora podle soudců v Lucemburku „neposkytuje veškeré záruky nestrannosti a nezávislosti a zejména není chráněna před přímým či nepřímým vlivem polské zákonodárné a výkonné moci“.

EU: Jmenování polských soudců za komunismu nezpochybňuje jejich nezávislost

Evropa

Kárný režim navíc podle unijního soudu umožňuje, aby běžná rozhodnutí soudců byla vnímána jako disciplinární prohřešky, čímž na ně umožňuje vyvíjet tlak.

Komora se stala součástí několikaletého sporu o reformu polské justice, která podle Bruselu podkopává nezávislost polského soudnictví. Unijní soudci již případy spojené s reformou na podnět EK posuzovali několikrát. Dospěli mimo jiné k závěru, že zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.

EK žádá zastavit práci disciplinární komory soudu v Polsku

Evropa

Polská vláda námitky Komise podporované řadou členských států odmítá jako zasahování do svrchovanosti země. Polská justice má v těchto dnech ve vlastní reakci na spor rozhodnout o tom, zda je unijní právo nadřazené polské ústavě či nikoli.

Reklama

Související témata:

Výběr článků