Hlavní obsah

EU: Jmenování polských soudců za komunismu nezpochybňuje jejich nezávislost

8. 7. 2021, 14:58 – Lucemburk

Generální advokát Soudního dvora Evropské unie ve čtvrtek ve svém závěru uvedl, že i když byli někteří polští soudci jmenováni do funkce ještě v době totalitního komunistického režimu, nezpochybňuje to jejich nezávislost.

Foto: Profimedia.cz

Soudní dvůr Evropské unie.

Článek

Polští žalobci, kteří na konkrétního soudce podali stížnost, by podle advokáta museli nejprve doložit, že jej někdo přímo ovlivňuje, což neučinili. Verdikt unijního soudu se očekává na podzim.

Na nejvyšší soudní instanci EU se obrátil polský nejvyšší soud, který se zabývá sporem o nezávislost soudců jmenovaných za komunismu.

Ten je součástí širšího sporu o kontroverzní reformu soudnictví, kterou polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) zdůvodňuje právě snahou zbavit justici soudců jmenovaných komunistickým režimem.

Polský zákon o odchodu soudců do důchodu je v rozporu s právem EU

Evropa

Podle polské opozice i Evropské komise ale části reformy posilují vliv vládních politiků na justici a omezují její nezávislost.

Podle generálního advokáta unijního soudu Michala Bobka je stížnost polských žalobců na jednoho ze soudců odvolacího soudu ve Vratislavi nepodložená.

Nedemokratické podmínky, za kterých byl soudce jmenován, podle Bobka nemohou samy o sobě zpochybnit jeho nezávislost.

„Skutečně nic nenasvědčuje tomu, že by vnitrostátní pravidla, na která odkazuje předkládající soud, mohla i v dnešní době vyvolávat nějaké účinky, přestože již několik desetiletí nejsou platná,“ uvedl Bobek.

EK žádá zastavit práci disciplinární komory soudu v Polsku

Evropa

Žalobci podle Bobka nedoložili, jaký člověk či orgán by v současnosti mohl vyvíjet na soudce jmenovaného za komunismu tlak, aby ovlivňoval jeho rozhodnutí.

Názor poradce není pro unijní soud právně závazný, ve většině případů k němu ale přihlíží. Rozhodnutí soud obvykle vydává do několika měsíců po stanovisku advokáta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků