Hlavní obsah

Chorvaty znervózňují propadliny po zemětřesení

7. 3. 2021, 7:19 – Mečenčani

Krajina asi 40 kilometrů jihovýchodně od chorvatského hlavního města Záhřebu je posetá desítkami kruhových propadlin nejrůznějších velikostí. Objevily se po ničivém zemětřesení o síle 6,4 stupně, které způsobilo smrt sedmi lidí i rozsáhlé hmotné škody, píše agentura AP. Vědci se sjíždějí do vesnice Mečenčani a dalších obcí v řídce osídlené oblasti, aby tyto geologické útvary řádně prozkoumali.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Chorvatsku se po zemětřesení začala propadat zemVideo: Reuters

 
Článek

"Jedná se o takzvané řícené závrty, které se objevily v důsledku specifického geologického složení této oblasti. Půda tu spočívá na vápencovém podloží silně nasyceném povrchovou vodou," říká geolog Josip Terzić z chorvatské geologické služby.

Výskyt nových závrtů po silné seismické aktivitě není neobvyklý, pro místní obyvatele je přesto udivující jejich vysoký počet i rychlost, s jakou po zemětřesení z 29. prosince vznikly. Za poslední dva měsíce jich napočítali kolem stovky.

Podle geologů zemětřesení urychluje proces vytváření závrtů, který by jinak trval mnoho let či dekád. Vědci podle Terziče plánují použít různé metody k posouzení činnosti zdejších podzemních vod i dalších geologických charakteristik.

Foto: Darko Bandic, ČTK/AP

Jedna z propadlin ve vesnici Mečenčani

S agenturou hovořil Terzić u rozsáhlého závrtu, který byl podle něj 15 metrů hluboký a stejně tak široký. Některé vznikly hned u lidských obydlí, což úřady přimělo vydat varování.

Učitel ze vsi Mečenčani Nenad Tomašević říká, že už toho je příliš. "Samo zemětřesení bylo dost nepříjemné, mírně řečeno. A poté se začaly objevovat tyhle díry," uvedl Tomašević, který se musel nastěhovat k sousedům poté, co se jedna taková objevila u něj na dvoře.

Krajané postižení zemětřesením v Chorvatsku dostanou od ČR finanční pomoc

Evropa

"Odborníci říkají, že tyto závrty by se časem vytvořily tak jako tak, ale zemětřesení sehrálo roli jakéhosi katalyzátoru, který celý proces urychlil," dodal.

Zhruba tři měsíce po katastrofě se nejpostiženější oblasti stále potýkají s následky zkázy způsobené otřesy půdy. Mnoho domů v hlavním městě regionu Petrinji je stále v troskách či jsou poloopuštěné. Místní znervózňují občasné následné otřesy, z nichž některé byly silnější než čtyři stupně.

Foto: Darko Bandic, ČTK/AP

Některé z propadlin jsou i v těsné blízkosti domů.

Reklama

Související témata:

Související články

Chorvatsko zasáhlo zemětřesení

28. 12. 2020, 7:18

Zemětřesní o magnitudě 5,1 stupně zasáhlo v pondělí ráno v 6:28 Chorvatsko v oblasti Sisaku, uvedl server volcanodiscovery. Ohnisko bylo asi 8 km západně od...

Výběr článků