Hlavní obsah

Centrum Berlína se proměnilo v pevnost kvůli Obamově návštěvě

17. 11. 2016, 12:56 – Berlín

Obrněné transportéry v srdci Berlína, liduprázdná Braniborská brána, stovky policistů v ulicích města a vrtulníky nad ním. I tak vypadají čtvrteční bezpečnostní opatření v německé metropoli, na nichž se během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy podílí kolem 5000 policistů.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Němečtí policisté před Braniborskou branou v Berlíně

Článek

Během celého pobytu odcházejícího prezidenta Spojených států v Berlíně platí bezpečnostní stupeň 1+, tedy ten vůbec nejvyšší. Nejvíce patrná jsou opatření u hotelu Adlon, kde Obama bydlí. Okolo slavného hotelu, který leží v bezprostřední blízkosti Braniborské brány, stojí několik obrněných transportérů a desítky policejních aut. V přístupu k němu brání zátarasy.

Policisté, které je v centru Berlína možné potkat na každém kroku, do blízkosti Adlonu nepouštějí nikoho, kdo tam nepracuje nebo nebydlí. Obama se svým týmem podle německých médií obsadil celé páté patro hotelu, jehož prezidentské apartmá má 185 metrů čtverečních a je vybaveno speciálními bezpečnostními prvky včetně neprůstřelných oken.

Přísná bezpečností opatření v okolí hotelu, v němž už ve středu Obama tři hodiny jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se dotýkají i některých turistických památek v centru metropole. Například k Braniborské bráně, která je jindy obsypána zahraničními turisty, se žádný z návštěvníků nedostane blíže než na několik desítek metrů. Brání jim v tom zátarasy i policisté se samopaly.

K budově kancléřství, kde během Merkelová dosluhujícího šéfa Bílého domu přijme, bylo dopoledne ještě možné se dostat, ale i tam již finišují přípravy. Policisté dnes v okolí kancléřství kontrolovali kanály, policejní potápěči zase pilíře některých mostů, které vedou přes řeku Sprévu. Nezdálo se, že by ale zatím našli cokoli nebezpečného, u jednoho mostu z vody vylovili jen čtyři skateboardy.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Americký prezident Barack Obama po příletu na berlínské letiště Tegel

Na Sprévě, která teče kolem berlínského kancléřství, také patrolují policejní lodě. V jejím okolí uvnitř berlínské vládní čtvrti je nyní zakázáno parkovat auta, uvazovat kola nebo odkládat větší předměty. Opatření budou v platnosti do pátečního odpoledne. V té době už by měl Obama na palubě leteckého speciálu Air Force One naposledy opustit evropský kontinent ještě jako americký prezident. V lednu úřad předá Donaldu Trumpovi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků