Hlavní obsah

Bývalý spolupracovník Le Penové založil stranu s názvem Vlastenci

7. 11. 2017, 23:20 – Paříž

Bývalá pravá ruka šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové, Florian Philippot, představil osnovy své nové strany, která dostala název Patriotes (Vlastenci). Strana hodlá usilovat o odchod Francie z Evropské unie, bojovat proti islámskému radikalismu a za snížení počtu imigrantů a také chce prosadit rovnost příjmů mužů a žen. V zásadě se příliš neliší od cílů Národní fronty.

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Florian Philippot

Článek

„Pilíři strany jsou svrchovanost a demokracie. V tomto textu jsme chtěli ukázat, že vlastenectví se může skloňovat ve všech tématech," uvedl Philippot.

V září stranu Le Penové opustil poté, co ho vůdkyně nacionalistů zbavila funkce hlavního stratéga organizace. Reagovala tak na jeho odmítnutí rozpustit již vzniklou platformu Vlastenců, která začala fungovat v Národní frontě jako jakýsi stát ve státě.

Le Penová v září vyjádřila nad Philippotovým odchodem politování, ale předpověděla mu nevalné politické vyhlídky. „Všichni ti, kteří se touto cestou vydali a vedli osamělou pouť, zmizeli v nenávratnu," prohlásila.

Philippot, více zaměřený na ochranu zájmů dělníků a chudých vrstev obyvatelstva, byl ve střetu s řadou konzervativních členů Národní fronty, kteří naopak zastávají liberálnější ekonomické postoje a více kladou důraz na boj proti imigraci a islámskému extremismu. Philippot je také zastáncem kontroverzního opuštění eura, proti čemuž je ale podle průzkumů velká většina Francouzů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků