Hlavní obsah

Bude líp, chlácholil Putin chudou ženu, která ho zasypala výtkami

19. 2. 2020, 16:25 – Petrohrad

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém rodném Petrohradu musel čelit výčitkám ženy, která si stěžovala na těžký život z životního minima. Putin se ji snažil uchlácholit, aby nepropadala zoufalství, a sliboval, že bude líp. Putin stojí v čele Ruska, ať už jako prezident či premiér, 20 let.

Foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Petrohrad u příležitosti 20. výročí úmrtí jeho mentora Anatolije Sobčaka. Po jeho boku je vdova po Sobčakovi Ljudmila Narusovová.

Článek

„Žena se prezidenta ptala, jak má žít z 10 800 rublů (3900 korun) měsíčně,“ uvedla agentura Interfax. „Myslím, že velice obtížně,“ odpověděl Putin. „Bývají i mnohem větší platy. Prezident nemá největší plat,“ odvětil na další dotaz, zda jako prezident opravdu měsíčně vydělává 800 tisíc rublů (asi 290 tisíc korun).

Putin slíbil zachovat pojmy maminka a tatínek v Rusku

Žena si také stěžovala, že úředně stanovené životní minimum nestačí na nákup potravin, a ptala se, co si mají počít matky, které samy vychovávají dítě.

„Chápu,“ přikyvoval Putin. „Proto teď spouštíme celý program na podporu rodin s dětmi. Je to velký program,“ dodal. „Nepropadejte zoufalství, situace se mění,“ ujišťoval ji Putin.

Ten do funkce prezidenta Ruské federace nastoupil poprvé v roce 2000 a zastával ji do roku 2008. Další čtyři roky zemi řídil z pozice premiéra. V roce 2012 se vrátil na post šéfa Kremlu, v němž působí dodnes.

Životní minimum se zvedne na 3860 korun

Stát dělá vše, na co má

Na další otázku, jak má přežít ženin kamarád, který jako invalida dostává jen 3800 rublů měsíčně (asi 1400 korun), Putin připustil, že za to se samozřejmě přežít nedá, lze jen předpokládat nějaké další příjmy.

„Stát dělá vše, na co má,“ řekl. „Teď jsme přijali celý balík opatření na podporu rodin s dětmi. Invalidům taky zvýšíme penze,“ přislíbil.

Putin odmítl úvahy o doživotním mandátu prezidenta

Žena nicméně pokračovala výtkou, že i při tak nízkých příjmech za bydlení platí 4000 rublů, protože ustavičně stoupá příspěvek do fondu oprav.

Na to Putin odpověděl, že nechce, aby to dopadlo jako v některých zemích, kde vidí rozpadající se domy, což mu hostitelé vysvětlují tím, že na jedné straně omezili účty za bydlení a na druhé zakázali vysídlit neplatiče, a tak se vše hroutí.

Putin říkal, že invalidům zvýší penze, ale nejsem si tím jistá.
ruská občanka Zinaida Velikovová

Nová opatření zejména na podporu chudých rodin s dětmi prezident ohlásil v půli ledna ve svém poselství o stavu země. Současně navrhl změny v ústavě, což je podle prezidentových odpůrců krok, který má Putinovi zajistit setrvání u moci i po vypršení jeho čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2024.

Kde se vzal nový premiér Ruska? Putinovi má zajistit moc do konce života

Podle serveru MR7 s Putinem hovořila Zinaida Velikovová, která žije spolu s matkou z invalidní penze 10 800 rublů a ze stipendia ve výši 800 rublů měsíčně. Přestože žijí velice skromně, nestačilo jim to na účty za byt, a tak si vzala půjčku, ale úrok je vysoký. „Putin říkal, že invalidům zvýší penze, ale nejsem si tím jistá,“ dodala.

Nedávno vyvolala v Rusku rozruch televizní moderátorka, která při čtení úřední zprávy o zvýšení penzí – v řádu stokorun a desetikorun – podlehla výbuchu smíchu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků