Hlavní obsah

Brusel zahájil řízení s Polskem a Maďarskem kvůli právům menšin

15. 7. 2021, 12:19 – Brusel

Evropská komise ve čtvrtek zahájila řízení s Maďarskem a Polskem kvůli obavám z porušování práv sexuálních menšin (LGBT) v obou zemích. Zatímco v maďarském případě je důvodem zejména nový zákon mimo jiné zakazující ve školách informovat o menšinové sexuální orientaci, u Polska jsou podle komise problémem zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky polských měst.

Foto: Pool, Reuters

„Pokud se v Evropě dosud zamezilo masové nezaměstnanosti, která nastala v jiných částech světa, tak je to díky tomu, že 40 milionů lidí v Evropě dostalo podporu v zaměstnanost (kurzarbeit),“ uvedla von der Leyenová.

Článek

„Rovnost a respekt k lidským právům jsou základní hodnoty EU. Komise použije veškeré nástroje, aby tyto hodnoty hájila," komentoval zahájení procedury mluvčí komise Johannes Bahrke.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová tvrdý postup vůči Maďarsku avizovala již v červnu. Tehdy maďarský parlament ovládaný konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil normu zakazující jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let.

Zákon, který odsoudila většina lídrů unijních zemí, von der Leyenová označila za ostudný. Orbán, který má s Bruselem spory i kvůli omezování plurality médií či kvůli útokům na nevládní organizace, jej však odmítl změnit s tím, že norma chrání děti před sexuálním zneužíváním.

Orbán: Nebudou nám jiní říkat, jak máme v Maďarsku žít

Zahraniční

Spor může skončit tučnou pokutou

Polské „zóny bez LGBT ideologie" kritizuje Evropská komise již od loňska a několika městům, které je vyhlásily, zastavila finanční podporu z unijních fondů.

Polsko zakázalo francouzskému ministrovi navštívit „zóny bez LGBT”

Evropa

Pokud Budapešť a Varšava námitkám unijní exekutivy nevyhoví, může řízení dospět až před soud EU. Ten má možnost zrušení sporných pravidel nařídit pod hrozbou vysoké pokuty. Polská justice přitom v současnosti řeší nadřazenost unijního práva nad polskými zákony, což může podle některých názorů ohrozit další setrvání země v sedmadvacítce.

Polský ústavní soud ve středu dospěl k závěru, že předběžná opatření soudu Evropské unie odporují polské ústavě a země se tak jimi nemůže řídit.

Polsko odmítá předběžná opatření soudu EU jako protiústavní

Evropa

Reklama

Výběr článků