Článek
„Není to ještě konečný tvar, ale pokud jde o měřítko, bude to přibližně podobná velikost, jako je maketa. Bude obrovská,“ uvedl Jonny Moreton ze zbrojního koncernu BAE. Maketa stroje je ve skladu poblíž Prestonu v hrabství Lancashire, píše The Telegraph.
Tempest se má stát páteří britského Královského letectva. Mezi klíčové konstrukční prvky patří mírně zvednutá zadní část trupu, což je díky speciálnímu potrubí ve tvaru „S“, aby se tak zmenšil radarový průřez letounu. Stroj bude doslova „nabitý“ technologiemi, které mu umožní spojení s dalšími letadly, drony, pozemními silami a satelity.
Letoun je navržen tak, aby byl schopen podnikat dálkové mise hluboko do nepřátelského území, kde může být komunikace s domovskou základnou nemožná. Experti tvrdí, že stroj by byl schopen, pokud by se NATO dostalo do válečného konfliktu s Ruskem, vzlétnout z britského letiště, dostat se nepozorovaně do Ruska, zničit nepřátelskou protivzdušnou obranu a vrátit se zpět do Británie.
Udeřit i hluboko v Číně
A nejen to, schopnost tak dlouhého doletu by japonským pilotům umožnila udeřit hluboko na čínskou pevninu v jakémkoli budoucím konfliktu v Pacifiku.
Moreton je k vyjádřením expertů zdrženlivý, omezil se pouze na to, že jakýkoli odstrašující prostředek proti ruské a čínské agresi musí být schopen operovat „na vzdálenosti, které jsme dříve nebyli schopni udělat“.
Potřeba doletu je tak kritická, že projektanti počítají s tím, aby byl stroj schopen přeletět Atlantik bez doplňování paliva za letu, což je něco, co žádný stíhací letoun Královského letectva nikdy nezvládl.
Jen pro srovnání, stíhačka Typhoon, současná páteř letecké flotily RAF, má bojový rádius asi 860 mil na jednu nádrž paliva. Americký neviditelný letoun F-35A má bojový rádius asi 680 mil. To je méně než polovina vzdálenosti mezi Londýnem a Moskvou, což je zhruba 1 550 mil.
Špičkou ve stíhačkách
Tempest se tak stane špičkou ve stíhačkách, tvrdí Francis Tusa, nezávislý obranný analytik.
„Můžete udělat dokonale nenápadné letadlo, ale pokud musí být doplněno tankerem, je to na nic, protože protivník potřebuje jen vystopovat a zničit tanker,“ dodal Tusa.
Pokud by NATO a Rusko spolu v budoucnu válčily, role Tempestu by byla zásadní, je přesvědčen Tusa.
V prvním týdnu konfliktu by podle něj tato stíhačka vstoupila do Ruska a zaútočila na protiraketovou obranu země a letecké základny. Ve druhém týdnu by letoun buď likvidoval nepřátelské stíhačky, nebo pokračoval v roli pozemní podpory.
Aby mohla plnit tuto roli, očekává se, že bude schopna vypustit na své cíle masivní arzenál střel, odhaduje se, že by to bylo dvakrát tolik, než může nasadit F-35. Vzletová hmotnost Tempestu by mohla být od 30 tun.