Hlavní obsah

Turci urychlují vývoj stíhačky páté generace, Kaan má nahradit F-35

1:59
1:59

Poslechněte si tento článek

Na rozšíření letových zkoušek a urychlení výroby prototypů turecké stíhačky páté generace pracuje společnost Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ). Podle portálu Defense News má tureckému letectvu první letoun dodat do konce roku 2028. Stroj má ambice nahradit americké F-35, které Turecko nejspíš nedostane.

Foto: Turkish Aerospace Industries

Prototyp turecké stíhačky páté generace TAI TF Kaan

Článek

TUSAŞ uvedla, že v současnosti probíhá montáž druhého a třetího prototypu, které doznají změn designu. V současné době je podle ní TAI TF Kaan jediným projektem stíhacího letounu v Evropě, který se pyšní označením páté generace a má létající prototyp.

Pro testovací kampaň jsou plánovány celkem čtyři letouny – tři pro letové zkoušky a jeden pro pozemní testování. První prototyp dokončil svůj první let v únoru 2024, připomněl portál Defense News.

Program Kaan, původně známý jako TF-X, je nejambicióznějším leteckým projektem Ankary. Na důležitosti získal, když USA vyřadily Turecko z programu Lockheed Martin F-35 Lightning II, protože si pořídilo ruský protivzdušný systém S-400.

Turecké zbraně a v budoucnosti i motor

Kaan navržený původně jako náhrada za stárnoucí flotilu stíhaček F-4E Phantom a později i F-16 tak má zastoupit i americké F-35. Pokud se to podaří, bude o tureckou stíhačku páté generace zájem i v zahraničí. Zájem už projevila třeba Saúdská Arábie, které Spojené státy také nechtějí prodat F-35.

Dvoumotorový Kaan má dosahovat rychlosti 1,8 Mach a má být vybaven technologií stealth. Očekává se, že bude primárně vybaven zbraněmi turecké provenience, jako jsou střely vzduch-vzduch Peregrine a Gökhan.

Prototypy Kaanu pohání proudový motor General Electric F110 s přídavným spalováním. Ve snaze zbavit se závislosti na zahraničních dodavatelích by ho Turci chtěli do roku 2032 nahradit motorem domácí výroby, který vyvíjejí spolu s britskou firmou Rolls Royce.

Výběr článků

Načítám