Hlavní obsah

Británie se chystá na případný vojenský úder z Ruska. Řeší konkrétní kroky

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Velká Británie tajně chystá opatření na případný přímý vojenský útok Ruska. Úředníci dostali příkaz, aby aktualizovali 20 let staré pohotovostní plány, které by zemi uvedly do válečného stavu po hrozbách útoku ze strany Kremlu, píše deník The Telegraph.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Aktualizovaný tajný „plán obrany vlasti“ určí strategii pro první dny po nepřátelském úderu. Bude zahrnovat scénáře, v nichž bude Británie zasažena konvenčními raketami, jadernými hlavicemi nebo kybernetickými útoky.

Plány mají dát premiérovi a kabinetu jasné pokyny a instrukce, jak má vláda reagovat na vyhlášení války, jak zajistit veřejnoprávní vysílání, rozdělovat zdroje, ať už energetické, stavební, či potravinové, kdy by měli ministři hledat útočiště v bunkru v Downing Street nebo u Londýna a jak zajistit ochranu královské rodiny, píše The Telegraph.

Modernizovat se budou válečné strategie pro železniční a silniční sítě, soudy, poštovní systém a telefonní linky. V novém plánu bude poprvé zahrnuta obrana proti kybernetické válce. Je nepravděpodobné, že tento dokument bude v nadcházejících desetiletích zveřejněn, pokud vůbec.

Kniha války

Nový britský plán je vytvořen podle Knihy války, tajného dokumentu z dob studené války s instrukcemi, jak reagovat na jaderný úder. Kniha války obsahovala plány na evakuaci premiéra a klíčových členů vlády, kteří by v případě bombardování Londýna museli být přepraveni do bunkru v Cotswolds. Královna Alžběta II. měla podle tehdejších plánů uprchnout na královské jachtě.

Kabinet pod vedením Keira Starmera se obává, že je Velká Británie nepřipravena na případný konflikt po všech stránkách, tedy nejen na bojišti, ale i v týlu.

Odborníci varovali, že země je zranitelná vůči útoku na svou kritickou infrastrukturu, včetně plynových terminálů, podmořských kabelů, jaderných elektráren a dopravních uzlů.

Železná kupole

Britští představitelé jsou znepokojeni nedostatečnou obranou pěti aktivních jaderných elektráren zemi, jež by po napadení mohly uvolnit radioaktivní materiál a způsobit „významné dlouhodobé bezpečnostní, zdravotní, environmentální a ekonomické škody“.

Zástupci ministerstva obrany vyzvali, aby země vyvinula mobilní systém protivzdušné obrany podobný izraelské Železné kopuli, která dokonale zneškodňuje rakety krátkého doletu a minometné granáty.

Minulý měsíc vysoký představitel britského Královského letectva (RAF) varoval, že pokud by se první noc ukrajinského konfliktu odehrála ve Velké Británii, ruské rakety by prolomily britskou obranu a zničily cíle infrastruktury.

Výběr článků

Načítám