Hlavní obsah

V Bělorusku začala tajná mobilizace, tvrdí opoziční list

14. 10. 2022, 10:42 • Aktualizováno 14. 10. 2022, 11:25

Bělorusko posílilo pravomoci bezpečnostních složek, aby byly schopné předcházet provokacím ze strany sousedních zemí nebo na ně reagovat. Ruskému listu Izvestija to řekl běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej. Uvedl také, že v zemi byl zaveden režim protiteroristické operace. Podle běloruského opozičního listu Naša Niva začala v zemi mobilizace, a to pod záminkou zkoušky bojeschopnosti běloruských sil.

Foto: Profimedia.cz

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko

Článek

„Měli jsme informace, že některé sousední země plánovaly provokace, šlo o snahu zmocnit se určitých částí běloruského území,“ řekl bez dalších podrobností Makej.

Agentura Reuters k tomu napsala, že ani ministerstvo zahraničí, ani kancelář běloruského diktátora Alexandra Lukašenka zatím nereagovaly na její žádost o potvrzení jeho tvrzení.

Běloruské bezpečnostní složky v rámci režimu protiteroristické operace získávají větší pravomoci, včetně možnosti zadržení s cílem ověřit totožnost nějakého člověka, vydání zákazu opouštění daného místa, odposlouchávání a kontroly všech typů komunikace a neomezeného přístupu agentů na jakákoliv místa.

Reuters uvádí, že pozornost Ukrajiny a Západu tento týden vzbudila zvýšená vojenská aktivita v Bělorusku, což lze chápat jako možné znamení toho, že se Lukašenko chystá poslat běloruskou armádu do bojů na Ukrajině, aby podpořila ruské invazní síly.

V pondělí Lukašenko řekl, že nařídil, aby se běloruské jednotky spolu s těmi ruskými přesunuly k hranici s Ukrajinou. Jde podle něho o reakci na „jasné ohrožení pro Bělorusko ze strany Kyjeva a jeho podporovatelů na Západě“.

Státní agentura Belta napsala, že během této schůzky s bezpečnostními činiteli Lukašenko řekl, že nařídil rozvědce KGB, aby podnikla potřebná protiteroristická opatření.

Putin zatahuje Bělorusko do války. Dostal jsem příkaz, řekl Lukašenko

Lukašenko se rozhodl také doplnit stavy běloruské armády pomocí mobilizace, kterou nicméně nevyhlásil veřejně, píše Naša Niva s odkazem na několik na sobě nezávislých zdrojů. Důvodem pro utajení je mimo jiné dění v sousedním Rusku, kde vyhlášení mobilizace spustilo protesty, odchod mužů v bojeschopném věku ze země i kritiku Kremlu.

„Zatím nevíme, kolik lidí je v plánu mobilizovat. (…) Cíl mobilizace bude možné posoudit, až budeme vědět, kolik lidí bylo vybráno,“ píše Naša Niva. Vysoce postavený příslušník běloruské armády listu řekl, že například mobilizace 2000 lidí by znamenala doplnění stavů jednotek pro ohraničené bojové mise, například dělostřelectva. „Je třeba bít na poplach, pokud počet mobilizovaných přesáhne 5000. To by znamenalo utvoření úderné síly,“ uvedl zdroj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během úterní videokonference s představiteli zemí skupiny G7 upozornil, že Lukašenko by mohl vpadnout na Ukrajinou pod záminkou, že ukrajinská armáda napadla Bělorusko.

Ujistil, že Ukrajina neplánuje vojenské kroky proti Bělorusku, a dodal, že Kyjev má zájem jen na své suverenitě. Navrhl, aby na hranici mezi těmito zeměmi byla rozmístěna mezinárodní pozorovatelská mise.

Reklama

Související témata:

Výběr článků