Hlavní obsah

Američana obvinili v Rusku ze špionáže

3. 1. 2019, 18:23 – Moskva

Američan Paul Whelan, zadržený v Moskvě minulý týden tajnou službou FSB, byl podle ruských agentur obviněn ze špionáže. Jeho obhájce požádal o propuštění své klienta z vazby na kauci, jejíž výši ponechal na rozhodnutí soudu.

Foto: Reuters

Paul Whelan

Článek

„Odvolání proti uvalení vazby na Whelana jsem odeslal poštou. Současně žádám změnit opatření proti mému klientovi z vazby na kauci, jejíž výši stanoví soud,” řekl agentuře TASS advokát Vladimir Žerebjonkov. Se svým klientem se setkal ve středu. „Cítí se dobře, žertoval,” poznamenal.

Obhájce podle TASSu se nevyjádřil k samotnému případu, ale podle nejmenovaného zdroje z vyšetřovacích orgánů bylo vůči Whelanovi již vzneseno obvinění ze špionáže: „Vazba byla uvalena 29. prosince na dobu dvou měsíců, do konce února 2019. Obvinění proti Američanovi bylo vzneseno nedávno.” Podle agentury Interfax, rovněž odvolávající se na „informovaný zdroj”, byl Whelan obviněn ve čtvrtek: „Obvinění bylo vzneseno, Whelan jej odmítl.”

Ve vazbě má Whelan setrvat do 28. února.

Whelan dostal seznam jmen agentů 

FSB ohlásila, že Američana přistihla „při špionážní činnosti”. Agentura Rosbalt ve čtvrtek oznámila, že Whelan údajně v moskevském hotelu Metropol získal nosič dat s utajovanými informacemi.

Paměťový klíč, na němž prý byla uložena jména spolupracovníků ruských tajných služeb, Whelanovi v jeho hotelovém pokoji předal jistý ruský občan. Po několika minutách tam vtrhli příslušníci FSB, nosič dat Whelanovi zabavili a jeho zatkli. Za výzvědnou činnost mu hrozí 10 až 20 let za mřížemi.

Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Moskevská vazební věznice Lefortovo

Whelan, 48letý rodák z Kanady, je ředitelem globální bezpečnostní služby ve společnosti BorgWarner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu. V minulosti sloužil u americké námořní pěchoty, u níž dosáhl hodnosti seržanta. V letech 2004 a 2006 absolvoval dva turnusy ve válečném Iráku, napsal list Kommersant. Whelanova rodina v úterý uvedla, že je nevinný a že se do Ruska vydal na svatbu svého přítele.

Whelanovo zatčení přišlo v době, kdy jsou rusko-americké vztahy na nejnižší úrovni kvůli konfliktu na Ukrajině, válce v Sýrii a obviňování Ruska z údajného vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Reklama

Související témata:

Výběr článků