Hlavní obsah

Do Evropy letos dorazilo přes moře více než 100 000 migrantů. Loni to byl dvojnásobek

4. 7. 2017, 12:32 – Ženeva

Už více než 100 000 migrantů dorazilo od začátku letošního roku do Evropy přes Středozemní moře. V Ženevě to v úterý oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Na cestě za lepším životem v Evropě 2247 migrantů zahynulo nebo zmizelo.

Foto: Ciro Fusco, ČTK/AP

Migrant čekající na španělské lodi Rio Segura v přístavu Salerno, Itálie.

Článek

Naprostá většina migrantů - více než 85 000 - se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře vydala ze severoafrických břehů a dorazila do Itálie. Kolem 9300 lidí překonalo Egejské moře a na evropskou pevninu vkročilo v Řecku. Kolem 6500 migrantů se dostalo ze severu Afriky do Španělska - ať už po moři či přes severoafrické španělské enklávy Ceuta a Melilla.

Ve srovnání s loňským rokem je počet příchozích migrantů o více než polovinu nižší. Mezi prvním lednem a třetím červencem roku 2016 Středozemní moře překonalo a do Evropy se dostalo přes 231 000 migrantů.

Itálie žádá o pomoc ostatní členské země EU

Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky, která vedla z Turecka přes Řecko a země západního Balkánu do střední Evropy, je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy právě Itálie. V posledních dnech Řím vyzval další členské země Evropské unie, aby mu s náporem imigrantů pomohly. [celá zpráva]

Evropská komise by dnes měla představit konkrétní kroky, kterými chce Itálii rychle ulevit.

Na celém světě během prvních šesti měsíců letošního roku zahynulo podle IOM přes 3000 migrantů. Více než 2200 jich svou smrt nalezlo právě ve Středozemním moři ve snaze dostat se do Evropy.

Reklama

Výběr článků