Hlavní obsah

Další úder na Sýrii není vyloučen, zrazují USA Asada od použití chemických zbraní

10. 4. 2017, 21:26

Americký prezident Donald Trump nevylučuje další útoky proti Sýrii, pokud tamní vláda bude pokračovat v používání chemických zbraní. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. USA zaútočily minulý týden na základnu syrské armády. Bylo to v reakci na útok chemickými zbraněmi z minulého týdne. Američané útok připisují syrskému režimu, jasné to však není.

Foto: Eric Garst, U.S. Navy, ČTK/AP

Střela Tomahawk (ilustrační foto)

Článek

„Pohled na lidi otrávené plynem a bombardované chemickými zbraněmi nás ujistil, že v případě podobné akce necháváme otevřenou možnost dalšího zásahu,“ uvedl na pondělním brífinku mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Prezident Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí. Syrská vláda tvrdí, že nepoužila otravný plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Americký ministr obrany Mattis v pondělí prohlásil, že při útoku USA přišlo syrské letectvo o dvacet procent strojů. „Syrská vláda ztratila schopnost použít leteckou základnu Šajrát a v tuto chvíli nemůže ani startovat z tamní ranveje,“ uvedl Mattis v prohlášení.

Mattisovo prohlášení kontrastuje s pátečními informacemi ruské televize, která přinesla i záběry zničené základy a podle níž byla ranvej poškozena jen mírně. Také libanonská televize v pátek uvedla, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu letadel. Pentagon už v pátek uvedl, že Rusko bylo o chystaném útoku informováno dvě hodiny předem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků