Hlavní obsah

Za členství v Islámském státu stráví Francouzka zbytek života v iráckém žaláři

17. 4. 2018, 14:21 – Bagdád

Bagdádský soud v úterý odsoudil k doživotnímu vězení 29letou francouzskou radikálku Djamilu Boutoutaouovou, která se přidala k Islámskému státu. Informovala o tom agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Djamila Boutoutaouová před iráckým soudem

Článek

Nejde o první podobný případ. V únoru poslal irácký soud do vězení na sedm měsíců další Francouzku Melinu Boughedirovou. Ačkoli byl rozsudek založen na iráckém protiteroristickém zákonu, soud ženu shledal vinnou jen z nelegálního přebývaní v Iráku.

Irácká vláda loni v prosinci oznámila, že Islámský stát (IS) byl na území Iráku poražen. Stovky žen včetně mnoha cizinek, které byly na teroristickou organizaci napojeny, irácké úřady zatkly. Hlavní trestní soud v Iráku mnohé z nich už poslal za mříže nebo je odsoudil k trestu smrti.

V uplynulých letech irácké úřady podle agentury AP nicméně zadržely nebo uvěznily nejméně 19 tisíc lidí obviněných z vazeb na IS nebo jiných trestných činů souvisejících s terorismem.

Na proces čeká 6000 lidí

Hromadné uvězňování a rychlost, s jakou místní soudy vynášejí verdikty, vzbuzují obavy z možných justičních omylů a z toho, že věznění radikálové se budou snažit mezi ostatními trestanci naverbovat nové bojovníky a vybudovat nové extremistické organizace.

Nejvyšší koncentrace vězňů odsouzených za vazby na IS je v centrální věznici v jihoiráckém městě Násiríja. Zde si v souvislosti s IS odpykává trest nebo čeká na proces 6000 lidí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků