Hlavní obsah

Vězněný lídr PKK promluvil po čtvrt století. Kurdy vyzval ke složení zbraní

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

V prvním video vzkazu od svého zatčení v roce 1999 promluvil z tureckého vězení na doživotí odsouzený vůdce kurdského partyzánského hnutí, Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullah Öcalan. Lídr PKK, která desetiletí bojovala se silami turecké vlády a figuruje na seznamu teroristických organizací EU i USA, znovu vyzval své příznivce ke složení zbraní. Už dříve během letošního roku Öcalan oznámil rozpuštění organizace.

Lídr PKK promluvil ve videu z vězení poprvé po 26 letechVideo: Reuters

Článek

„Hnutí PKK s jeho národně osvobozeneckou strategií, které vzniklo jako reakce na popírání existence (Kurdů) a směřovalo k vytvoření samostatného státu, bylo rozpuštěno. Existence (Kurdů) byla uznána; základního cíle bylo tedy dosaženo,“ oznámil Öcalan, sedící v béžovém polo tričku se sklenicí vody na stole před sebou.

Vzkazy z vězení zveřejnil už dříve, poprvé po čtvrtstoletí se však ukázal na videozáznamu. V sedmiminutovém videu zřejmě četl předem připravený text, přičemž byl obklopen dalšími šesti vězněnými členy PKK, kteří se všichni dívali přímo do kamery. Video mělo být nahráno ve vězení už v červnu a ve středu ho zveřejnila agentura Firat blízká PKK.

„Nezbytnou součástí tohoto procesu je dobrovolné odevzdání zbraní,“ vzkázal dále Öcalan, který už v únoru vyzval své hnutí, aby složilo zbraně a rozpustilo se.

„Došlo k dobrovolnému přechodu z fáze ozbrojeného boje do fáze demokratické politiky a práva. To není ztráta, ale je třeba to považovat za historický zisk,“ řekl dále lídr PKK. Organizace tehdy oznámila, že vyhlašuje příměří a nebude dále útočit, pokud její síly nebudou napadeny.

Foto: Profimedia.cz

Kurdové v syrském městě Kámišlí požadují Öcalanovo propuštění. Snímek z května 2025

PKK tehdy také oznámila, že je připravena svolat kongres, ten podle ní ale může řídit jen Öcalan. Organizace proto přednesla požadavek, aby byl její lídr propuštěn na svobodu a mohl neomezeně komunikovat.

Organizace PKK vedla od roku 1984 ozbrojený boj proti tureckému režimu za práva Kurdů, kteří tvoří asi pětinu z 85 milionů obyvatel Turecka. Původně uskupení bojovalo za nezávislý Kurdistán, posléze se ale jeho cíl změnil na autonomii. Konflikt si vyžádal na 45 000 obětí.

S iniciativou ukončit boje s PKK přišel loni na podzim Devlet Bahçeli, lídr nacionalistické Strany národní akce (MHP), která je klíčovým spojencem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bahçeli Öcalana vyzval, aby oznámil „konec terorismu PKK“ a rozpuštění této organizace, a uvedl, že vláda by pak mohla zvážit Öcalanovo propuštění z vězení.

Öcalan byl v roce 1999 unesen tureckou tajnou službou na letišti v Nairobi v Keni a téhož roku byl odsouzen k smrti. Trest mu byl změněn na doživotí, když Turecko v roce 2004 zrušilo trest smrti. Svůj trest si odpykává v přísně střeženém vězení na ostrově İmralı, kde byl po dobu deseti let jediným vězněm.

Výběr článků

Načítám