Hlavní obsah

V tureckém dole unikal metan a kabely byly ve špatném stavu

19. 5. 2014, 13:34 – Ankara

Týden po důlním neštěstí v Turecku, které připravilo o život 301 horníků, informují turecká média o řadě indicií, podle nichž výbuch mohla způsobit nedbalost vedení dolu a nedodržování bezpečnostních opatření. Deník Hürriyet v pondělí s odvoláním na údaje uniklé z oficiálního vyšetřování napsal, že už dva dny před tragédií podzemní senzory ukazovaly potenciálně nebezpečné množství metanu. Vedení dolu prý také vědělo o špatném stavu kabeláže.

Foto: Osman Orsal , Reuters

Horník v dole Soma

Článek

Senzory, které v podzemí monitorují množství jedovatého metanu, ukazovaly zvýšenou koncentraci tohoto plynu už dva dny před neštěstím, zjistili prý vyšetřovatelé. Nadřízení to ale údajně ignorovali.

Jeden z přeživších horníků – Mehmet Ali Dinçer – zase deníku Hürriyet řekl, že byl svědkem rozhovoru svého kolegy elektrikáře s nadřízeným. Elektrikář si prý stěžoval na to, že kabeláž v dole je v tak špatném stavu, že může kdykoli způsobit katastrofu.

Podle dosavadních poznatků však výbuch v dole nezavinila závada elektrického vedení, ale samovznícení uhlí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři vynášejí zraněné horníky z doluVideo: Reuters

Turecká prokuratura od neděle vzala do vazby celkem pět lidí ze společnosti, která důl v západoturecké Somě provozuje. Obvinila je ze zabití z nedbalosti. Mezi zadrženými je generální ředitel dolu Akin Çelik, dva důlní inženýři a dva vedoucí směn.

Vedení společnosti Soma Holding minulý týden na tiskové konferenci popřelo, že by neštěstí způsobilo jakékoli zanedbání bezpečnosti z její strany.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků