Článek
Americké údery proti Íránu oznámilo na síti X oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). „Zasáhli jsme íránskou protivzdušnou obranu, pozemní řídicí stanice a pozorovací radarové základny v blízkosti Hormuzského průlivu pomocí přesné munice,“ uvedlo velitelství s tím, že operace byla přiměřenou reakcí na nedávné útoky na americké jednotky a mezinárodní obchodní lodě plující regionálními vodami.
Bitevní vrtulník Apache sestřelil podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Írán, Teherán však tvrdí, že v úžině v té době neprováděl žádné útočné vzdušné operace. Trump nicméně uvedl, že USA musí odpovědět, na což Írán reagoval tím, že na případné údery odpoví, připomněl server BBC.
Íránská média ohlásila exploze z různých míst jihoíránské provincie Hormozgán, která leží na břehu Hormuzského průlivu. Součástí provincie je i přístavní město Sirík a také ostrov Kešm, které útokům čelily. Íránské revoluční gardy podle agentury Reuters sdělily, že americké útoky poškodily telekomunikační věž ve městě Sirík a zničily dvě vodní nádrže.
Írán v reakci na americké údery zaútočil na americké vojenské základny v oblasti, cílil i na americkou flotilu v Perském zálivu. Útok nepřátelských vzdušných objektů ohlásilo velení jordánského letectva, poplach kvůli náletům spustily také Kuvajt a Bahrajn, podotkl portál Al Jazeera.
V oblasti platí křehké příměří, které bylo ale opakovaně narušeno. Válku koncem února rozpoutaly Izrael a Spojené státy útoky na Írán, který odpověděl údery na americké základny a na země v regionu a také uzavřením Hormuzského průlivu, jímž za běžných okolností proudí 20 procent světových dodávek ropy.

