Hlavní obsah

Tálibán hrozí smrtí unesených korejských misonářů

23. 7. 2007, 11:00 – KÁBUL
Novinky, BBC,

Do pondělního večera musí Afghánistán propustit zadržované vězně, jinak Tálibán popraví 23 jihokorejských rukojmí, které zadržuje od čtvrtka. Lhůtu prodloužil do 19 hodin místního času (15:30 SEČ). Od zadržení jihokorejských misionářů se vedou intenzivní rozhovory, i když síly NATO oblast únosu obklíčily.

Článek

Osmičlenná jihokorejská delegace včetně vyslance prezidenta je již v Kábulu. Jednání jí zprostředkovávají afghánští starší, kteří komunikují jak s únosci z Tálibánu, tak s vládními vyjednavači v provincii Ghazni, kde byla skupina Korejců zadržena.

Síly NATO sice oznámily, že jsou připraveny k zásahu, ale zatím žádnou akci nepodnikly. Tálibán pohrozil, že v případě pokusu osvobodit rukojmí Korejce zabije. Stejně tak pohrozili jejich smrtí, pokud vláda nesplní požadavky a nepropustí desítky zadržovaných představitelů a bojovníků Tálibánů. Tálibán současně požaduje, aby Jižní Korea stáhla z Afghánistánu 200 svých vojáků. Soul však už dříve oznámil, že ze země do konce roku odejdou.

Skupina 23 jihokorejských křesťanů, kteří byli v Afghánistánu na evangelizační misi, byla  unesena z autobusu, který ji vezl z Kandaháru na jihu země zpět do hlavního města. [celá zpráva] Ve skupině je údajně patnáct žen. Všichni Korejci jsou v dobrém zdravotním stavu.

Mrtvý německý rukojmí

V neděli afghánská police našla tělo jednoho ze dvou německých specialistů, kteří ve Wardaku pracovali na přehradě a byli ve středu uneseni spolu s několika Afghánci. Tálibán oznámil, že oba Němce zabil, protože Berlín nesplnil jeho požadavky a nezačali stahovat 3000 svých vojáků ze země. [celá zpráva]

Podle německé diplomacie, ale muž zemřel na infarkt a druhý je stále zadržován únosci. Německá kancléřka Merkelová stažení v neděli odmítla s tím, že neustoupí vydírání ze strany Tálibánu.

Reklama

Související články

Výběr článků