Hlavní obsah

Konference syrské opozice skončila rvačkou

4. 7. 2012, 8:53 – Káhira

V Káhiře v noci na středu skončila konference syrských opozičních organizací, jejímž cílem bylo dojednat společný postup proti režimu prezidenta Bašára Asada. Účastníci schválili dva nezávazné dokumenty a podle arabských médií potvrdili vážné rozpory, které syrskou opozici rozdělují. Schůzka skončila rvačkou kvůli kurdské otázce.

Foto: Asmaa Waguih, Reuters

Jednání probíhalo pod záštitou Ligy arabských států.

Článek

První ze schválených dokumentů obsahuje všeobecné směrnice, jimiž by se mělo řídit přechodné období, druhý zásady pro politické uspořádání demokratické Sýrie po Asadově pádu. Delegáti podpořili fungování povstalecké syrské armády, rozpuštění vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas) a vyloučení prezidenta Asada z budoucího politického života země.

Na vytvoření jednotného orgánu zastřešujícího celou opozici se ale na 250 účastníků konference nedohodlo. Neshodli se ani na tom, zda mají požádat o zahraniční vojenský zásah. Neshody panovaly i v otázce náboženství a jeho role v budoucím syrském uspořádání.

Jednání v luxusním egyptském hotelu, které probíhalo pod záštitou Ligy arabských států, nakonec vyústilo ve fyzické potyčky, jež vyvolal spor kolem osudu syrských Kurdů. Když delegáti odmítli uznat autonomní práva Kurdů, jejich delegáti se rozhodli jednání opustit. Přitom došlo ke rvačce, při níž podle očitých svědků létal vzduchem nábytek a došlo na pěstní souboje. Klid nakonec musela zjednat hotelová ochranka.

Podle agentury Reuters bude průběh konference rozčarováním pro západní státy, které syrskou opozici podporují. Šestnáct měsíců po začátku povstání proti Asadovi nedokázala opozice překonat náboženské a etnické spory, což zkomplikuje její mezinárodní uznání, napsala agentura.

Reklama

Související články

Výběr článků