Hlavní obsah

Izrael kvůli násilí na drúzech bombardoval Damašek. Klid zprostředkovaly USA

5:12
5:12

Poslechněte si tento článek

Napětí na jihu Sýrie mezi drúzy a na ně útočícími radikálními sunnity z beduínských kmenů si od neděle vyžádalo 350 obětí. Izrael na oblast zaútočil letecky a také bombardoval ministerstvo obrany v Damašku. Syrská prozatímní vláda ve středu začala z převážně drúzského governorátu Suvajdá stahovat své jednotky poté, co USA souhlasily, že podniknou kroky vedoucí ke konci násilí.

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Damašek po izraelském bombardování

Článek

„Dohodli jsme se na specifických krocích, které do večera povedou ke konci této problematické a hrozné situace,“ uvedl americký ministr zahraničí Marc Rubio na síti X. Už předtím sdělil, že Spojené státy jsou znepokojené izraelskými zásahy a „chtějí jejich konec“.

Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že „vítá kroky USA a arabských partnerů“ při „řešení stávající krize“. Syrská státní tisková agentura SANA oznámila, že jednotky prozatímní vlády už opouštějí governorát Suvajdá v rámci dohody mezi všemi náboženskými skupinami. Dodala, že tak činí poté, co „dokončila pronásledování skupin psanců“, aniž by upřesnila, kterou ze znesvářených skupin tím myslí.

Izraelské obranné síly zahájily útoky na jednotky syrských bezpečnostních sil a jejich zbraně v pondělí hned poté, co dorazily do města Suvajdá, kde docházelo k útokům sunnitských beduínů na drúzy. Bylo to poprvé od pádu Bašára Asada, co se ve městě objevily regulérní syrské síly.

Napětí mezi drúzy a sunnitskými kmeny se objevovalo od Asadova pádu opakovaně. Sunnitští beduíni se cítili silnější, když se moci chopili sunnitští radikálové z teroristické skupiny Hajját Tahrír aš-Šám (HTS) a prozatímním prezidentem se stal někdejší bojovník Al-Káidy a lídr teroristické Fronty An-Nusra Ahmad Šara.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Drúzové na obou stranách hranice mezi Sýrií a Izraelem

Nová eskalace

Nové nepokoje začaly poté, co beduíni unesli v pátek drúzského obchodníka na cestě do Damašku. Po příchodu vládních sil do drúzkých oblastí napětí eskalovalo. Drúzové se obávali, že tam vojáci byli vysláni proto, aby zaštítili beduíny.

Útoky na drúzy byly tak silné, že jich velké skupiny přešly přísně střeženou hranici do Izraele. Bylo jich tolik, že izraelští vojáci museli nasadit slzný plyn. Izraelské obranné síly dodaly, že aktuální nálety mají za cíl, aby syrská vláda stáhla své vojáky z jihu.

„Tvrdé údery začaly,“ uvedl ministr obrany Jisrael Kac na síti X pod videem z kamery zachycující útok na syrské ministerstvo obrany. Vzdušných útoků bylo podle syrské vlády provedeno na 160 a jeden měl vést i na prezidentský palác.

Drúzové

Drúzové jsou národnostní skupinou, která mluví arabsky, ale vyznává specifické monoteistické náboženství, které spojuje prvky judaismu, islámu, ale i gnosticismu či neoplatonismu. Na Blízkém východě jich žije zhruba milion, z toho většina v Sýrii. Menší komunity drúzů však žijí i v Libanonu, Jordánsku a Izraeli.

V Izraeli jsou drúzové rovnoprávnou, loajální a respektovanou menšinou. Mnoho drúzů působí na vysokých postech v armádě i justici židovského státu. I proto Izrael deklaruje ochotu chránit nejen drúzy na svém území, ale i jejich bratry v okolních arabských zemích.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Drúzové na obou stranách hranice mezi Sýrií a Izraelem

Izraelské údery zasáhly kromě budov v Damašku také automobily naložené těžkými kulomety a dalšími zbraněmi mířící od Suvajdy, terčem se staly rovněž palebné pozice i sklady zbraní na jihu Sýrie na základnách v governorátech Rif Dimaš, Dara’a a Suvajdá.

Přes tři stovky mrtvých při střetech vyvolaných sunnity

Syrské ministerstvo zahraničí si stěžovalo, že si nálety vyžádaly životy několika civilistů. V Suvajdě byly podle svědků nasazeny i tanky, které zaútočily i na místní nemocnici, což vyvolalo paniku mezi pacienty, kteří se tam léčili ze zranění utrpěných při útocích na drúzy.

Podle exilové syrské organizace SOHR si boje vyžádaly životy 350 lidí. Zabito bylo 79 příslušníků drúzské milice a 55 civilistů, z nichž 27 mělo být hromadně zabito silami ministerstva vnitra a obrany. Zahynulo také 189 vládních vojáků a 18 bojovníků beduínů. Počty SOHR nebylo možné ověřit, ale syrské bezpečnostní zdroje ve středu řekly BBC, že obětí je ke třem stovkám.

Už dříve izraelský premiér Bejnamin Netanjahu požadoval úplnou demilitarizaci tří governorátů na jihu Sýrie.

Šara viní Izrael, ale sám nemá své milice pod kontrolou

Institut pro studium války (ISW) napsal, že útoky na budovu ministerstva obrany nepřinesou řešení, protože prozatímní vláda nemá všechny milice pod kontrolou.

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šara viní Izrael z vyvolávání chaosu. Prioritou je podle něj chránit drúzy. Četná videa z místa zachycující sunnitské radikály, jak drúzům holí kníry, bijí je či jinak ponižují a vyhrožují jim sekáním hlav. Někteří ze zasahujících syrských vojáků pak byli natočeni s nášivkami Islámského státu na uniformách.

„Nejsme ti, kteří se bojí čelit válce. Strávili jsme celý život výzvami a obranou našeho lidu a vždy jsme kladli zájmy Sýrie nad chaos a destrukci,“ tvrdí Šara, někdejší bojovník Al-Káidy v Iráku a vůdce teroristické Fronty An-Nusra.

„Izraelská entita obnovila široce zaměřené útoky na civilní a vládní zařízení. To významně komplikuje situaci a tlačí na velkou eskalaci,“ řekl Šara podle The Times of Israel. Použil označení entita a nikoli stát, ale nepoužil označení sionistická entita jako arabští a íránští radikálové odmítající existenci Státu Izrael. Podle médií ve skutečnosti probíhají tajná jednání mezi Izraelem a současným syrským vedením.

Výběr článků

Načítám