Hlavní obsah

Islamisté se přiznali k zotročení a prodeji jezídských žen a dětí

12. 10. 2014, 21:00 – Bagdád

Islamisté poprvé oficiálně přiznali, že během dobývání Iráku unesli, zotročili a prodali ženy a děti z kurdské náboženské menšiny jezídů. Hnutí Islámský stát to uvedlo v novém vydání svého anglicky psaného časopisu, napsala agentura AP.

Foto: Hadi Mizban, ČTK/AP

Uprchlá jezídská dívka

Článek

Konkrétně v jednom z článků radikálové uvádějí, že „zotročené jezídské rodiny jsou nyní prodávány vojáky z Islámského státu”. Bojovníci prý oddělili ženy a děti od sebe poté, co je zajali v srpnu při dobytí města Sindžár.

Organizace Human Rights Watch v této souvislosti rovněž uvedla, že radikálové drží stovky jezídských mužů, žen a dětí pocházejících z Iráku v zajetí v provizorních věznicích jak v Iráku, tak i v Sýrii. „Mladé ženy a dívky byly odděleny od svých rodin a některé z nich donutili, aby si vzaly jejich bojovníky,” uvedla organizace ve své zprávě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli na začátku srpna některá města na severu Iráku, která obývali právě převážně jezídové. Těm dali ultimátum, aby buď přestoupili na islám, nebo je čeká smrt. Poté začal mohutný exodus jezídů, ale i křesťanů ze severu Iráku.

I ve zprávě OSN ze začátku října se objevují informace o mimořádné brutalitě IS vůči ženám.

V srpnu prý skupina zajala v severoirácké provincii Ninive 500 žen. Z nich „asi 150 svobodných dívek a žen, především příslušnic komunity jezídů a křesťanů, bylo převezeno do Sýrie a tam předáno bojovníkům IS jako odměna nebo jako sexuální otrokyně”, zaznělo ve zprávě.

Související témata

Foto: Reuters

Příslušníci náboženské sekty jazídů prchají před sunnitskými radikály, kteří obsadili město Sindžár.

Foto: Reuters

bojovník Islámského státu v Iráku a v Levantě s jeho vlajkou v syrské Rakce

Tisíce jezídů kvůli násilí muselo opustit své domovy. Asi 35 000 příslušníků této menšiny nyní žije v uprchlickém táboře OSN v kurdské oblasti města Dohúk v severním Iráku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků